odmiana

 

Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.

 • Czytać e-book

  14.04.2021

  Dzień dobry,

  zwrócono mi uwagę, że nie powinno mówić się czytać ebooka. Czy słusznie?

  Pozdrawiam

  I. Jabłońska

 • Mikłucho-Makłaj

  12.04.2021

  Dzień dobry,

  przyjaciel Jarosława Iwaszkiewicza nazywał się Jura (Jerzy) Mikłucho-Makłaj. Jak brzmi w dopełniaczu pierwszy człon jego nazwiska? Słownik podaje za wzór deklinację III (np. matka). Czy na pewno?

  Dziękuję

  Katarzyna

 • Digitala czy digitalu?

  11.04.2021

  Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy za poprawną formę odmiany słowa  digital w dopełniaczu można uznać digitala czy digitalu?

 • Spytać się

  9.04.2021

  Proszę o wyjaśnienie poprawności użycia zwrotu spytać się. Czy przykładowe zdanie Ojciec Gereba przyszedł na plac spytać się czy jego syn jest zdrajcą jest niepoprawne? Wg nauczyciela języka polskiego w klasie 5 SP użycie się jest tu niedopuszczalnym błędem.

 • Gorący

  8.04.2021

  Jak należy stopniować przymiotnik gorący?

 • Korali czy koralów?

  7.04.2021

  Szanowni Państwo,

  mam pytanie o odmianę słowa koral  w znaczeniu koralowca. Chodzi mi szczególnie o dopełniacz liczby mnogiej. W dwóch słownikach języka polskiego z 1988 r. znalazłem informację, że dopuszczalne są formy -li oraz -ów. Z kolei w starszym słowniku poprawnej polszczyzny jest tylko -li, natomiast -ów zaznaczone jest jako rzadkość. Zatem, której formy należy używać?


  Z wyrazami szacunku

  Tomasz Dymowski

 • Jucca

  7.04.2021

  Dzień dobry. Jak wygląda deklinacja obcojęzycznej nazwy sieci sklepów ogrodniczych Jucca? Jestem zdania, że tak, jak słowa juka czy jukka, czyli: jadę do Jukki, jestem w Jukce. Jednak w wypowiedziach na oficjalnym profilu marki w portalu Facebook widzę  jucci i jucce. Czy mogliby Państwo rozstrzygnąć tę kwestię?

 • Antti

  7.04.2021

  Dzień dobry,

  często spotykam się z nieodmienianiem przez komentatorów sportowych obcojęzycznych imion zakończonych na -i, np.  120 metrów Antti (nie: Anttiego) Aalto. W słowniku znalazłam informację, że imiona zakończone na -i powinno się odmieniać. Czy jest to forma dopuszczalna?

 • To anchois

  4.04.2021

  Czy anchois są rodzaju nijakiego (to anchois) czy niemęskoosobowego (bo  te sardele). Uzus bywa różny, więc byłabym wdzięczna za wytyczne.

 • Nazwisko Gołąb

  2.04.2021

  Jak odmienić nazwisko Gołąb tzn. Gołąb czy Gołębia?

 • Formy rzeczownika miesiąc po liczebnikach

  29.03.2021

  W aplikacji komputerowej tłumaczonej z języka angielskiego potrzebne jest przetłumaczenie słowa Months (miesiące).

  Problem polega na tym, że słowo to musi zostać użyte dla wszystkich przypadków liczby mnogiej, no a w języku polskim mamy 3 miesiące ale już 5 miesięcy.

  Czy w tej sytuacji zapis „miesiące(-ęcy)” jest właściwy? Estetycznie nie wydaje mi się „ładny” Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Rafał Święch

 • weń

  21.03.2021

  Dzień dobry.

  Proszę o ocenę, czy użycie słowa weń poprawne jest nie tylko tylko w znaczeniu 'w niego', ale również dla liczby mnogiej: 'w nie', np. Zaułki  nie wchodź weń, bo zbłądzisz.

  Dziękuję za odpowiedź.

  Artur Żmijewski

 • rondo Śródka

  17.03.2021

  W Poznaniu mamy Rondo Śródka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Rondo_%C5%9Ar%C3%B3dka. Proszę o informację, jak powinno się odmieniać jego nazwę. Ostatnio, podczas rozmowy z kolegą, nie byłem pewien, czy powinienem powiedzieć, że jadę z "Ronda Śródka" czy może "Ronda Śródki" (a może poprawna forma brzmi jeszcze inaczej). Poza tym czy słowo "rondo" powinno być pisane wielką literą? Bo z jednej strony jest to określenie rodzaju skrzyżowania, ale z drugiej można przyjąć, że stanowi ono część nazwy.

 • mLeasing

  10.03.2021

  Dzień dobry,


  Czy poprawna jest odmiana nazwy marki mLeasing, w mLeasingu: finansowanie od mLeasingu, w mLeasingu. Czy nie lepiej jest, pisząc nazwę brandu, pozostawić go nieodmienne: w mLeasing, od mLeasing.


  Pozdrawiam

 • SAS Viya

  9.03.2021

  Dzień dobry,

  Istnieje produkt informatyczny o nazwie SAS Viya. Czy poprawną formą dopełniacza w tym przypadku jest SAS ViyiOprogramowanie to ma wiele opcji, no i czasem aby się do nich konkretnie odnieść, należałoby użyć dopełniacza  Opcja SAS Viyi.


  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź,

  Rafał Święch

 • Nazwiska na zaproszeniu

  8.03.2021

  Dzień dobry, wypisuje zaproszenia na ślub i nie wiem czy to poprawnie proszę o informację czy jest dobrze. P

  Joannę Rafała stachowskich wraz z kornelia.

  Agnieszka teska czy Agnieszkę teskę.

  Iza i Julek Malik czy Malików?.

  Magdalenę Macieja zagrodnik czy zagrodników?

  Dziekuje czekam na informacje

 • Wypominki 

  26.02.2021

  Czy wyraz wypominki występuje w liczbie pojedynczej?

 • Lalka Bianki

  19.02.2021

  Proszę o poradę.

  Bianca ma lalkę. To lalka Bianci czy lalka Bianki?

 • Stres

  18.02.2021

  Witam,

  Ostatnio użyłem przy koledze zdanie:  Jakiego ja stresa miałem. On uznał, że wyrażenie  stresa miałem jest błędne. Czy faktycznie tak jest?

 • Wdroż! Wdróż! 

  17.02.2021

  Dzień dobry, czy da się utworzyć formę trybu rozkazującego w liczbie pojedynczej od czasownika wdrożyć (np. wdrożyć rozwiązanie). Wdróż rozwiązanie – czy to jest poprawne?

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego