odmiana

Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.

 • Benfica

  6.12.2021

  Szanowni Państwo,


  od wczoraj biorę udział w gorącej dyskusji dotyczącej odmiany obcych nazw własnych przez przypadki. Konkretnie sprawa dotyczy klubu Benfica Lizbona. Chciałbym zapytać, czy mamy piłkarzy Benfiki czy Benfici? Rywal gra z Benficą czy Benfiką? W jaki sposób traktować końcówki takich nazw? Inny przykład to np. gazeta Marca - czytamy Markę czy Marcę?


  Z poważaniem,

  Jędrzej Antkowiak

 • 100 gramów

  6.12.2021

  Dzień dobry,

  jak należy określać w przepisach kulinarnych ilości składników: 100 gramów czy 100 gram mąki?

  Wydaje się, że forma  gram jest w tym przypadku niepoprawna.

  Pozdrawiam

  Marzanna

 • Dwuczłonowe nazwiska niemieckie

  4.12.2021

  Dzień dobry,

  czy w przypadku dwuczłonowych niemieckich nazwisk męskich odmieniamy oba człony? Chodzi mi konkretnie o Paula Schultzego-Naumburga (Schultze-Naumburga?).

 • Khaenri'ah

  1.12.2021

  Dzień dobry. W pewnej grze, w którą gram, a która nie posiada polskiej wersji językowej, istnieje fikcyjny kraj o nazwie Khaenri'ah (wymawiany mniej więcej jako Kanria). O ile w wymowie deklinacja nie stanowi większego problemu, tak zastanawiam się, jak mogłaby wyglądać pisownia poszczególnych przypadków.

 • Nie pij nic

  25.11.2021

  Szanowni Państwo,


  w poczekalni jednej z przychodni medycznych, w punkcie pobierania krwi, znalazłem na ścianie zalecenie dotyczące przygotowania się do pobrania:  Nie jedz i nie pij nic oprócz wody. Cały czas mam wrażenie, że to powinno brzmieć:  Nie jedz i nie pij  niczego oprócz wody. Proszę o komentarz, która forma jest poprawna.


  Z wyrazami szacunku,

  Krzysztof G.

 • Półtora raza

  22.11.2021

  Dzień dobry! Dlaczego mówimy  półtora raza, a nie razy, jak z liczebnikami porządkowymi?. Dziękuję... Teresa T.

 • Podjedźcie

  19.11.2021

  Podjedźcie jest poprawie

 • Rodzaj Białorusi

  18.11.2021

  Szanowni Państwo,

  zwracam się z prośbą o rozwianie mojej wątpliwości. Dlaczego nazwa kraju Białoruś jest rodzaju żeńskiego? Jest to bodaj jedyny kraj na świecie, który nie jest zakończony na -a, i o którym mówi się per ona. Czy jest jakieś wytłumaczenie na to?


  Pozdrawiam serdecznie

 • Agrafa

  18.11.2021

  Dzień dobry,

  proszę o informację, jak odmieniać rzeczownik  agrafa w liczbie mnogiej. Chodzi o powiedzenia przypisywane Jezusowi znajdowane w różnych tekstach niekanonicznych. Spotykam się z formą agrafów w dopełniaczu, a Wielki słownik PWN podaje formę agraf. Nie wiem jednak, czy to nie odnosi się tylko do metalowej zapinki.

  Z wyrazami szacunku

  Anna Heringowa

 • Orłu czy orłowi?

  17.11.2021

  Jak brzmi celownik rzeczownika orzeł? Orłu czy orłowi?

 • Jeszcze o kworum

  16.11.2021

  Odnośnie pytania o kworum  - otóż wydaje się, że w pewnych specyficznych użyciach słowo kworum, w znaczeniu "grono wybranych osób" mogłoby tworzyć liczbę mnogą, gdy mówimy o różnych takich kworach na przykład występujących w różnym czasie lub różnym składzie. Takie użycie spotkałem na stronach Kościoła Mormonów, gdzie "Kworum" oznacza, o ile dobrze zrozumiałem, właśnie grono doradcze przewodniczącego tegoż kościoła.


  Łukasz

 • Biol-chem i inne

  14.11.2021

  Dzień dobry,

  Jakie końcówki są poprawne w bierniku słów takich jak biol-chem, mat-fiz, mat-inf? Powinno się mówić, że ktoś jest  z mat-infu czy  z mat-infa?

 • Nazwy zakończone na -ów.

  13.11.2021

  Pytanie o odmianę niemieckich nazw miejscowości zakończonych na -ow , np. Schmagerow czy Rothenklempenow . Pytam, ponieważ wikipedytowe utworach tworzących z tymi, których potrzebuję informacji o ich odmianie. Czy są one odmienne, a jeśli tak to jak należy je odmieniać?

 • Esna

  11.11.2021

  Dzień dobry, w Egipcie jest miejscowość Esna. I tu moje pytanie: świątynia w Esnie czy świątynia w Eśnie?

 • Kworum

  8.11.2021

  Czy słowo  kworum  ma liczbę mnogą?

 • Jaques-Dalcroze

  7.11.2021

  Dzień dobry!

  Chciałam się zapytać, czy pierwszy człon we francuskim nazwisku złożonym należy odmieniać. Chodzi mi konkretnie o odmianę nazwiska, które w mianowniku brzmi: Jaques-Dalcroze. Należy na przykład powiedzieć: Jaques'a-Dalcroze'a czy Jaques-Dalcroze'a?

  Będę wdzięczna za pomoc

  Ida Radziejowska

 • Polonica

  6.11.2021

  Szanowni Państwo,

  zauważyłam, że na stronie Instytutu Polonika używana jest forma (ten) polonik na określenie obiektu związanego z Polską. Słowniki utrzymują, że rzeczownik polonica (polonika) ma tylko liczbę mnogą. Rozumiem potrzebę istnienia liczby pojedynczej, ale czy nie powinna ona brzmieć: polonicum? Wydaje się, że gdyby forma M. lp. miała brzmieć polonik, M. lm. powinien raczej brzmieć: poloniki. A może istnieje taka forma liczby mnogiej?

  Z ciekawością oczekuję na odpowiedź.


 • Nazwy mazurskich wsi

  5.11.2021

  Dzień dobry,

  mam wątpliwość dotyczącą formy dopełniacza nazw wsi mazurskich, w mianowniku: Romany, Lemany, Szymany. Miejscowi mówią, że jadą do Romanów, Lemanów, Szymanów, a turyści, że do Roman, Leman, Szyman. Jak jest poprawnie?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,

  Ewelina

 • Ucieszyć się

  4.11.2021

  Szanowna Poradnio,

  piszę z pytaniem na temat strony zwrotnej czasownika. Czy czasownik  ucieszyć się zaliczany jest do strony czynnej czy zwrotnej? Jak to rozróżnić?

 • Wawrzyn

  3.11.2021

  Szanowni Państwo,

  w moim mieście przyznawane jest wyróżnienie o nazwie złoty wawrzyn. Podczas jego wręczania konsekwentnie stosowana jest odmiana złotego wawrzyna. Gdy zapytałem, dlaczego dopełniacz przybrał tutaj formę wawrzyna, a nie – jak głoszą słowniki –wawrzynu, usłyszałem, że powodem jest to, iż występuje on symbolicznie, w nazwie własnej.

  A gdyby nagrodą był  złoty dom? Czy mówilibyśmy wtedy o przyznawaniu  złotego doma?

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego