odmiana

 

Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.

 • Bożek

  6.09.2021

  Mam problem z dobraniem właściwego przypadku:

  1.  Ekstremiści zamierzali zniszczyć bożki / bożków. 

  2.  Przeszkodzono im i nie zniszczyli bożki / bożków. 

  Jak sprawa będzie się miała z  posągami? Tutaj raczej podejrzewam, że poprawnie będzie:  Ekstremiści zamierzali zniszczyć posągi. A jak będzie w tym przypadku:

  3.  Przeszkodzono im i nie zniszczyli posągi / posągów. 

 • najprawdopodobniej

  4.09.2021

  Niektóre słowniki nie uznają słowa najprawdopodobniej – czy znaczy to, że nie powinno się go używać? Czy prawdopodobieństwo można stopniować? Na pewno ekonomiczniejszy jest wariant prawdopodobnie, ale czy najprawdopodobniej należy bezwarunkowo unikać?

 • samoograniczający się

  1.08.2021

  Szanowni Państwo,

  czy należy używać terminu "samoograniczający", czy też "samoograniczający się"?

  z poważaniem

  Anna Nowosielska

 • Batey jak Casey, Corey i Dudley, a nie Disney

  29.07.2021

  Jak powinno się odmieniać angielskie nazwisko "Batey" (wym. [bejti])? Bateya czy Batey’ego? Niby jest zakończone na "-y" po samogłosce, co wskazywałoby na pierwszą opcję, ale w wymowie kończy się na "-i" po spółgłosce "t", co z kolei oznaczałoby, że to jednak "Batey’ego" jest poprawną formą.

 • Scrum, Kanban, Agile

  29.07.2021

  Dzień dobry,

  będę wdzięczna za odpowiedź na pytanie dotyczące zwinnego zarządzania projektami. Korzystam z nazw Agile, Scrum oraz Kanban. Zastanawiam się jaka powinna obyć odmiana tych słów w języku polskim. Czy mogę powiedzieć, że pracuję w Scrumie czy pracuję wykorzystując Scrum?

 • Potoczne konstrukcje z między

  28.07.2021

  Czy poprawne jest określenie czyjegoś wzrostu potocznie jako "między metr sześćdziesiąt a metr sześćdziesiąt pięć" (centymetry pozostają w domyśle)? Wydaje się, że należałoby zastosować tutaj narzędnik, jednak "między metrem sześćdziesięcioma a metrem sześćdziesięcioma pięcioma" brzmi niezręcznie bez dodania na końcu jednostki, natomiast "między metrem sześćdziesiąt a metrem sześćdziesiąt pięć" jest niekonsekwentne.

  Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie, jak najlepiej postąpić w tej sytuacji.

 • jegomość

  21.07.2021

  Uprzejmie proszę o skomentowanie powszechnego w literaturze fantasy użycia słowa "jegomość" w liczbie mnogiej. Byłem przekonany, że liczbą mnogą od tego słowa są "ichmości". Niestety w słowniku znalazłem obie wersje oraz zasady deklinacji "jegomościa" także w liczbie mnogiej.

  Wydawało mi się dotąd, że "jegomość" jest skrótem od "jego miłość". Stąd jeśli dwaj królowie siedzą na tronie to "ich miłości" siedzą. Kto zatem siedzi na tronie? Ichmości, ichmościowie czy jednak jegomoście?

 • nie wahać się ani chwili

  18.07.2021

  Dzień dobry,

  które sformułowanie jest poprawne: "nie wahać się ani chwili" czy "nie wahać się ani chwilę"? Będę wdzięczna za pomoc.


  Agnieszka

 • Nazwisko Kozioł

  17.07.2021

  Jak odmienić moje nazwisko? Przyznaję, że już sam mam problem, co odpowiadać pytającym.

 • Göteborg

  13.07.2021

  Skoro nazwa miasta Göteborg odmienia się przez przypadki, a w mianowniku wymawia się ją jako /jetebori/, to jak wymawia się „Göteborga” – /jeteborja/, /jetebora/ czy /jeteborga/?

 • lodge

  12.07.2021

  Szanowni Państwo,

  pisząc książkę na temat Namibii, chcę używać odpowiednika słowa 'lodge' (safari-lodge, game-lodge). Jakie mam możliwości? Czy mogę pisać lodż, lodżu lodżem? Czy używać skomplikowanych form lodge'u, lodge'em, lodge'ami (nie podoba mi się ta wersja :)? Spotykam się wersją pośrednią: lodgu, lodgami. Czy może skorzystać z lodżii, choć to raczej co innego?

  Serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam cały team PWN-u!

 • Odmiana imienia w mongolskiej baśni

  11.07.2021

  Szanowni Państwo,

  W książce dla dzieci z baśniami z Mongolii, nad którą pracuję, pojawia się imię Tsartsaa. Czy odmiana Tsartsaa-Tsartsy (z pominięciem podwojonego a) byłaby akceptowalna? Chciałabym zachować możliwie prostą pisownię ze względu na odbiorców i jednocześnie zdecydować się na zapis poprawny językowo.

  Pozdrawiam

  Ilona Siwak

 • Dwa w dopełniaczu

  7.07.2021

  jeden z dwóch czołgów czy jeden z dwu czołgów

 • mail jak kotlet

  6.07.2021

  Szanowni Państwo,

  mamy w redakcji problem z odmianą słowa "e-mail / mail". Co jest zasadą, a co mową potoczną dla tego wyrazu : czy M=B (jak dla męskich nieżywotnych, do której wyraz należy) czy też D=B (jak dla m. żywotnych).

  Wielki słownik ortograficzny PWN podaje:

  mail -la, B.= D. a. M., -lem; -le, -li a. -lów; zob. e-mail czyli jak dla żywotnych. Pogubiłam się, proszę o wyjaśnienie.


  Z poważaniem,

  Lidia Zakrzewska

 • Biernik zaimka ta

  2.07.2021

  Szanowna Poradnio,

  zwracam się z pytaniem o zaimek do rzeczownika ilość w bierniku, tą ilość czy tę ilość? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Z poważaniem,

  N. Kardasz

 • dębu Bartek

  1.07.2021

  Witam,

  moje pytanie odnosi się do podziału rzeczowników, a konkretniej ich odmiany przez przypadki. Jak wiemy w l.poj. r. m. rzeczowniki żywotne odmieniają się w dopełniaczu inaczej niż nieżywotne. W związku z tym pojawiły się u mnie dwie wątpliwości:

  1. Czy imiona są rzeczownikami z zasady żywotnymi?

  2. Co w przypadku, gdy nosicielem imienia jest przedmiot, np.: Dąb "Bartek". Czy wpływa to na ich odmianę w dopełniaczu, i musimy brać ten fakt pod uwagę przy odmianie?


  Pozdrawiam

 • Sałatka z quinoą a. kwinoą

  1.07.2021

  Jak odmieniać słowo "quinoa" (nie ma go w SJP). Sałatka z quinoą?

  Pozdrawiam serdecznie

  D.

 • Antagoniści czy antagnisty?

  28.06.2021

  Szanowni Państwo,

  Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości dotyczących odmiany wyrazu  antagonista w liczbie mnogiej. Która forma jest poprawna: antagonisty czy antagoniści? W dostępnych źródłach istnieje wiele sprzecznych informacji na ten temat.

  Pozdrawiam

  Katarzyna K

 • Automatyzacja formuły powitalnej w mailu

  27.06.2021

  Witam,

  Intryguje mnie kwestia związana z interpunkcją. Rozumiem użycie przecinka, kiedy stosujemy formę wołacza w przykładzie ,, Cześć, Kasiu", ale co w przypadku, gdy wiadomość jest wysyłana automatycznie i powstaje : ,,Cześć Kasia!" , ,,Witaj Kasia!" itd.

  Czy wstawiamy przecinek przed imieniem?

  Pozdrawiam serdecznie

 • Frija w dopełniaczu

  24.06.2021

  Dzień dobry!


  Jaka jest prawidłowa forma imienia Frija w dopełniaczu – Frii czy Friji? Choć wydaje mi się, że zasady wskazują na to pierwsze, językowa intuicja podpowiada to drugie, a w znalezionych w internecie przykładach występowały obie formy.


  Z góry dziękuję za odpowiedź!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego