Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.
odmiana
-
Czytać e-book
14.04.2021Dzień dobry,
zwrócono mi uwagę, że nie powinno mówić się czytać ebooka. Czy słusznie?
Pozdrawiam
I. Jabłońska
-
Mikłucho-Makłaj
12.04.2021Dzień dobry,
przyjaciel Jarosława Iwaszkiewicza nazywał się Jura (Jerzy) Mikłucho-Makłaj. Jak brzmi w dopełniaczu pierwszy człon jego nazwiska? Słownik podaje za wzór deklinację III (np. matka). Czy na pewno?
Dziękuję
Katarzyna
-
Digitala czy digitalu?
11.04.2021Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy za poprawną formę odmiany słowa digital w dopełniaczu można uznać digitala czy digitalu?
-
Spytać się
9.04.2021Proszę o wyjaśnienie poprawności użycia zwrotu spytać się. Czy przykładowe zdanie Ojciec Gereba przyszedł na plac spytać się czy jego syn jest zdrajcą jest niepoprawne? Wg nauczyciela języka polskiego w klasie 5 SP użycie się jest tu niedopuszczalnym błędem.
-
Gorący
8.04.2021Jak należy stopniować przymiotnik gorący?
-
Korali czy koralów?
7.04.2021Szanowni Państwo,
mam pytanie o odmianę słowa koral w znaczeniu koralowca. Chodzi mi szczególnie o dopełniacz liczby mnogiej. W dwóch słownikach języka polskiego z 1988 r. znalazłem informację, że dopuszczalne są formy -li oraz -ów. Z kolei w starszym słowniku poprawnej polszczyzny jest tylko -li, natomiast -ów zaznaczone jest jako rzadkość. Zatem, której formy należy używać?
Z wyrazami szacunku
Tomasz Dymowski
-
Jucca
7.04.2021Dzień dobry. Jak wygląda deklinacja obcojęzycznej nazwy sieci sklepów ogrodniczych Jucca? Jestem zdania, że tak, jak słowa juka czy jukka, czyli: jadę do Jukki, jestem w Jukce. Jednak w wypowiedziach na oficjalnym profilu marki w portalu Facebook widzę jucci i jucce. Czy mogliby Państwo rozstrzygnąć tę kwestię?
-
Antti
7.04.2021Dzień dobry,
często spotykam się z nieodmienianiem przez komentatorów sportowych obcojęzycznych imion zakończonych na -i, np. 120 metrów Antti (nie: Anttiego) Aalto. W słowniku znalazłam informację, że imiona zakończone na -i powinno się odmieniać. Czy jest to forma dopuszczalna?
-
To anchois
4.04.2021Czy anchois są rodzaju nijakiego (to anchois) czy niemęskoosobowego (bo te sardele). Uzus bywa różny, więc byłabym wdzięczna za wytyczne.
-
Nazwisko Gołąb
2.04.2021Jak odmienić nazwisko Gołąb tzn. Gołąb czy Gołębia?
-
Formy rzeczownika miesiąc po liczebnikach
29.03.2021W aplikacji komputerowej tłumaczonej z języka angielskiego potrzebne jest przetłumaczenie słowa Months (miesiące).
Problem polega na tym, że słowo to musi zostać użyte dla wszystkich przypadków liczby mnogiej, no a w języku polskim mamy 3 miesiące ale już 5 miesięcy.
Czy w tej sytuacji zapis „miesiące(-ęcy)” jest właściwy? Estetycznie nie wydaje mi się „ładny” Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Rafał Święch
-
weń
21.03.2021Dzień dobry.
Proszę o ocenę, czy użycie słowa weń poprawne jest nie tylko tylko w znaczeniu 'w niego', ale również dla liczby mnogiej: 'w nie', np. Zaułki – nie wchodź weń, bo zbłądzisz.
Dziękuję za odpowiedź.
Artur Żmijewski
-
rondo Śródka
17.03.2021W Poznaniu mamy Rondo Śródka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Rondo_%C5%9Ar%C3%B3dka. Proszę o informację, jak powinno się odmieniać jego nazwę. Ostatnio, podczas rozmowy z kolegą, nie byłem pewien, czy powinienem powiedzieć, że jadę z "Ronda Śródka" czy może "Ronda Śródki" (a może poprawna forma brzmi jeszcze inaczej). Poza tym czy słowo "rondo" powinno być pisane wielką literą? Bo z jednej strony jest to określenie rodzaju skrzyżowania, ale z drugiej można przyjąć, że stanowi ono część nazwy.
-
mLeasing
10.03.2021Dzień dobry,
Czy poprawna jest odmiana nazwy marki mLeasing, w mLeasingu: finansowanie od mLeasingu, w mLeasingu. Czy nie lepiej jest, pisząc nazwę brandu, pozostawić go nieodmienne: w mLeasing, od mLeasing.
Pozdrawiam
-
SAS Viya
9.03.2021Dzień dobry,
Istnieje produkt informatyczny o nazwie SAS Viya. Czy poprawną formą dopełniacza w tym przypadku jest SAS Viyi? Oprogramowanie to ma wiele opcji, no i czasem aby się do nich konkretnie odnieść, należałoby użyć dopełniacza Opcja SAS Viyi.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź,
Rafał Święch
-
Nazwiska na zaproszeniu
8.03.2021Dzień dobry, wypisuje zaproszenia na ślub i nie wiem czy to poprawnie proszę o informację czy jest dobrze. P
Joannę Rafała stachowskich wraz z kornelia.
Agnieszka teska czy Agnieszkę teskę.
Iza i Julek Malik czy Malików?.
Magdalenę Macieja zagrodnik czy zagrodników?
Dziekuje czekam na informacje
-
Wypominki
26.02.2021Czy wyraz wypominki występuje w liczbie pojedynczej?
-
Lalka Bianki
19.02.2021Proszę o poradę.
Bianca ma lalkę. To lalka Bianci czy lalka Bianki?
-
Stres
18.02.2021Witam,
Ostatnio użyłem przy koledze zdanie: Jakiego ja stresa miałem. On uznał, że wyrażenie stresa miałem jest błędne. Czy faktycznie tak jest?
-
Wdroż! Wdróż!
17.02.2021Dzień dobry, czy da się utworzyć formę trybu rozkazującego w liczbie pojedynczej od czasownika wdrożyć (np. wdrożyć rozwiązanie). Wdróż rozwiązanie – czy to jest poprawne?