odmiana

 

Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.

 • Zagłosowane czy zagłosowano?

  22.06.2021

  Jak jest poprawnie:  zagłosowane czy zagłosowano,  gdy chcę potwierdzić, że oddałam swój głos na dany projekt?

 • Korbel

  21.06.2021

  Dzień dobry,

  uprzejmie proszę o informację, jak należy odmieniać nazwisko Korbel.

  Zapraszam Państwa Korblów  czy Korbelów? Przyjechali Państwo Korblowie, czy Korbelowie?

  Pozdrawiam

 • Nadanie praw miejskich

  21.06.2021

  Dzień dobry, Nasze miasto (Trzcińsko Zdrój) obchodzi 740-lecie nadania praw miejskich (de facto nadanie praw dla miasta miało miejsce w pobliskiej większej miejscowości – Chojnie). Jaki zwrot jest poprawny  740-lecie nadania praw miejskich Trzcińsku-Zdroju/ w Trzcińsku-Zdroju czy dla Trzcińska-Zdroju.

 • corgi – odmieniać czy nie odmieniać

  15.06.2021

  Wśród hodowców rasy welsh corgi cardigan/pembroke jest odwieczny spór w jaki sposób i czy w ogóle powinniśmy odmieniać słowo corgi przez przypadki?

 • Bubishi

  14.06.2021

  Szanowni Państwo,

  chciałabym dowiedzieć się jakiego rodzaju jest japońskie słowo "Bubishi".


  Łączę wyrazy szacunku

  Olga Świder

 • Kędra

  14.06.2021

  Dzień dobry, mam pytanie dotyczące odmiany mojego nazwiska - jaka forma jest poprawna? Zaproszenie dla Aleksandry Kędry czy  Zaproszenie dla Aleksandry Kędra?

 • Hashflag

  13.06.2021

  Szanowna Poradnio, 

  chciałbym zapytać, jak odmieniać rzeczownik hashflag? Czy tak jak hashtag czy jak polskie słówko  flaga


  Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

  — lumay

 • Czy można zastrzec brak odmiany nazwiska?

  12.06.2021

  Dzień dobry,

  mam pytanie dotyczące odmiany nazwisk żeńskich składających się z dwóch członów zakończonych na literę a. Czy można zastrzec sobie brak odmiany drugiego członu i czy wówczas jest to poprawne? Np. Rozmawiam z Anną Miłą-Dobra.

  Będę wdzięczna za odpowiedz.

  Pozdrawiam Joanna 

 • Ta prezes

  12.06.2021

  Dzień dobry,

  mam pytanie dotyczące odmiany słowa prezes, kiedy funkcje tę sprawuje kobieta. Np. Dziennikarz porozmawia z prezes organizacji czy prezesem organizacji? Czy ta druga forma jest również poprawna?


  Uprzejmie proszę o odpowiedz.


  Pozdrawiam

  Joanna

 • Rodzaj rzeczownika

  11.06.2021

  Dzień dobry,

  Uprzejmie proszę o informację na temat rodzaju rzeczownika w liczbie mnogiej. W szkole podstawowej dzieci uczone są, że rzeczownik nie odmienia się przez rodzaje, w l.poj. oraz l.mn. ma trzy rodzaje (męski, żeński, nijaki). W wielu źródłach jednak wskazuje się w l.mn. dwa rodzaje rzeczownika (męskoosobowy i niemęskoosobowy). Jak zatem powinno się nauczać na pierwszym etapie edukacji?


  Z poważaniem
  Katarzyna

 • Nazwy pierwiastków

  9.06.2021

  Dzień dobry!

  Jak należy odmieniać nazwy hipotetycznych pierwiastków chemicznych. W przypadku nazw zakończonych na spółgłoskę, np. unoktkwad, przyjmie on w dopełniaczu formę unoktkwadu. Problem stanowią nazwy zakończone na spółgłoskę -i, np. unkwadbi czy unhekstri. Czy takie nazwy przyjmą również końcówkę -u w dopełniaczu (unkwadbiu, unhekstriu), końcówkę -a (unkwadbia, unhekstria) czy należy ich nie odmieniać?

 • Rodzaj Bielska-Białej

  9.06.2021

  Dzień dobry,

  koleżanka z pracy zapytała mnie, czy jeśli chce powiedzieć, że miasto Bielsko-Biała jest piękne bez użycia słowa  miasto to:

  - powinna powiedzieć: „Bielsko-Biała jest piękna.”

  - powinna powiedzieć: „Bielsko-Biała jest piękne”

  Różne słowniki podają inny rodzaj tej miejscowości, skąd pojawiają się problemy. Taki sam dylemat występuje w mieście Skarżysko-Kamienna.

  Z góry dziękuję za rozwiązanie tego problemu. :)

 • Fortuna 1. Liga

  7.06.2021

  Szanowni Państwo

  Mam pytanie związane z odmianą nazwy rozgrywek Fortuna 1 liga. Otóż, FORTUNA Online Zakłady Bukmacherskie i Polski Związek Piłki Nożnej przedłużyły współpracę z Pierwszą Ligą Piłkarską. Na mocy podpisanej umowy, rozgrywki będą nosiły nazwę Fortuna 1 Liga. Jak odmieniać nazwę tych rozgrywek? Sami zainteresowani odmieniają tylko dwa ostatnie człony, czyli Fortuna 1 ligi, Fortuna 1 ligą itp.? Czy jest to poprawne?


  Dziękuję.
  Z poważaniem
  Monika M.

 • Laguionie w dopełniaczu

  6.06.2021

  Moje pytanie dotyczy odmiany nazwiska francuskiego reżysera. Mianownik to Jean-François Laguionie. Interesuje mnie forma dopełniacza. Stwierdziłam, że teoretycznie powinno być Jeana-François Laguionie’a, ale fonetycznie mi to nie pasuje (wymowa Lagioni).

 • Uziemić

  5.06.2021

  Dzień dobry,

  chciałam zapytać o poprawną formę czasownika uziemić w czasie teraźniejszym, trybie rozkazującym drugiej osoby liczby pojedynczej?

  Dziękuję bardzo.


  Z poważaniem

 • Mergla czy Mergiela

  4.06.2021

  Szanowni Państwo,

  chcę wziąć ślub z narzeczonym o nazwisku Mergiel. Powiedziałam jednak, że nie złożę oświadczenia o przyjęciu nazwiska w USC, dopóki nie poznam prawidłowej jego odmiany. Nawet w tamtej rodzinie pojawiają się rozbieżności, część twierdzi, że nazwisko się nie odmienia, część odmienia Mergla, Merglem, a część, że Mergiela, Mergielem.


  Proszę o pomoc i uratowanie moich planów małżeńskich.


  Łączę wyrazy szacunku

 • tête-à-tête

  4.06.2021

  Pozdrawiam! Jakiego rodzaju jest rzeczownik tête-à-tête w języku polskim? Dziękuję bardzo.

 • Westminster

  3.06.2021

  Szanowni Państwo,

  po Internecie krążą dwa sposoby odmiany słowa Westminster, jednej z dzielnic Londynu - jeden sposób polega na odmianie tego słowa jak każdego innego słowa tego rodzaju, natomiast drugi to kompletnie nie odmienianie.


  Czy mimo tego, że powinniśmy dążyć do odmieniania słów, które da się odmienić, można uznać nie odmienianie tego słowa za poprawne, a może nawet wstawić się za takim sposobem na odmianę, a dokładniej jej brak?

 • Głębokie

  2.06.2021

  Dzień dobry.

  Czy mogę prosić o wyjaśnienie. Dzisiaj w gazecie przeczytałam zmiana organizacji ruchu na Głębokiem. Dodam że Głębokie to dzielnica w moim mieście. Czy takie sformułowanie jest poprawne? Napisałabym  zmiana organizacji ruchu na Głębokim.

 • wiadukt im. prof. dr. (dra) Rudolfa Stefana Weigla

  1.06.2021

  Dzień dobry.


  W moim rodzinnym mieście niedawno jednemu z wiaduktów drogowych nadano imię Rudolfa Weigla. Przy wiadukcie pojawiła się tabliczka z takim zapisem (pisownia oryginalna) "Wiadukt im. prof. Dr Rudolfa Stefana Weigla". Czy taki zapis jest poprawny ? Czy tytuł naukowy wskazany skrótowo "Dr" nie powinien być zapisany małą literą i zakończony kropką w związku z jego odmianą ? Proszę o wyjaśnienie.


  Pozdrawiam,

  Kostek

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego