składnia

 
Znajdziesz tu różnorodne informacje o budowie zdania, o wymaganiach jego składników, o szyku wyrazów w zdaniu, o właściwych formach orzeczenia i jego miejscu w zdaniu, o skrótach składniowych, o zapożyczonych konstrukcjach.
 • Mistrzostwa – w czymś
  21.05.2018
  Szanowni Państwo,
  proszę o odpowiedź, czy poprawne jest sformułowanie Mistrzostwa piłki nożnej, czy raczej Mistrzostwa w piłce nożnej"? Czy może obie formy są dopuszczalne?
  Dziękuję.
 • Co zrobić z choć?
  18.05.2018
  Szanowni Państwo,
  mam kłopot ze spójnikiem skorelowanym choćto. Dręczy mnie pytanie, czy jeśli pierwszy człon zdania złożonego rozpoczyna się od choć, to czy kolejne zdanie składowe koniecznie musi rozpoczynać się od to. Innymi słowy, czy oba poniższe zdania są poprawne:
  1. Chociaż książka była ciekawa, to nie polecaj każdemu.
  2. Chociaż książka była ciekawa, nie polecam jej każdemu.

  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie.
  Ewa
 • Przyjąć na reklamację? Nie!
  17.05.2018
  Ze względu na charakter mojej pracy często spotykam się z określeniami: przyjąć na reklamację oraz przyjąć reklamację na. O ile drugie sformułowanie nie budzi żadnych wątpliwości to mam pytanie odnośnie poprawności tego pierwszego zwrotu.
 • Bo czy ponieważ?
  10.05.2018
  Czy można zacząć zdanie od bo? Czytałem, że zdanie można zacząć od słowa ponieważ.
 • Casting / kasting
  9.05.2018
  Kłaniam się. W języku polskim od pewnego czasu funkcjonuje słowo casting oznaczające nabór, wybór etc. Powszechnie funkcjonują dwie formy: casting na postać x i casting do roli postaci x. Czy obie są poprawne?
 • Film na podstawie książki w kinach
  26.04.2018
  Na okładce książki znajduje się napis:
  FILM NA PODSTAWIE KSIĄŻKI W KINACH
  Czy taki zapis jest poprawny? W rozmowie z moim kolegą pojawiły się wątpliwości, mianowicie uważa on, że tekst sugeruje jednoznacznie, że książka jest w kinach, a nie film, co oczywiście mija się z prawdą.

  Pozdrawiam,
  Patryk
 • Kto przebywał w pieczy?
  26.04.2018
  Dzień dobry – jak powinno się pisać: 15 dzieci i młodzieży przebywających w pieczy czy 15 dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy?
 • Uśmiechała się czy uśmiecha się?
  26.04.2018
  Moje pytanie dotyczy poprawności użycia czasu przeszłego w poniższym fragmencie książki: Czułam, że się uśmiechała, kiedy odparła (...).
  Wydaje mi się, że należałoby powiedzieć: Czułam, że się uśmiecha, kiedy odparła (...).

  Czy jest jakaś reguła regulująca tego typu wypowiedzi?

  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Z wyrazami szacunku
  WM
 • Daty
  23.04.2018
  Czy w ogłoszeniu poprawny jest zwrot np. dnia 25 kwietnia...., czy raczej: w dniu 25 kwietnia?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
 • Negacja po dopełniaczu
  18.04.2018
  Szanowni Państwo!
  Od dłuższego czasu frapuje mnie takie pytanie: dlaczego w języku polskim negacja zmienia rekcję czasowników na dopełniaczową? W jęz. czeskim mamy: viděl jsem oknoneviděl jsem okno; w rosyjskim: я видел окно, я не видел окно (co prawda, możemy powiedzieć też окна – również nie wiem, dlaczego), ale w polskim już tylko nie widziałem okna.
  Dziękuję.

  Załączam wyrazy szacunku

  Paweł Szutow
 • Kanapka z mięsem kolegi
  18.04.2018
  Czy zdania w rodzaju to kanapka z mięsem kolegi są tylko niezręczne, czy również błędne? Teoretycznie można je różnie interpretować, ale właściwy sens przeważnie nasuwa się od razu.

  Pozdrawiam
 • Istria
  12.04.2018
  Szanowni Państwo,
  czy powinno się mówić na Istrii czy w Istrii? Jest to półwysep, więc bardziej pasuje mi na, jednak np. w Encyklopedii PWN pod hasłem „Słowenia. Historia” czy „Morosini” występuje wersja w Istrii.

  Dziękuję za pomoc,
  pozdrawiam
 • W dniu siódmym kwietnia
  11.04.2018
  Szanowna Poradnio,
  jak poprawnie odmienić liczebniki w podanym zdaniu: W dniach 7 i 8 kwietnia przy zakupie okularów można skorzystać z darmowej porady lekarza? W dniach siódmym i ósmym kwietnia czy w dniach siódmego i ósmego kwietnia?
 • Konsekrujący jako podmiot
  6.04.2018
  Witam serdecznie,
  chciałabym prosić o odpowiedź na pytanie, czy imiesłów przymiotnikowy czynny może występować w funkcji podmiotu. Mówię tutaj o sytuacji, gdy we wcześniejszej części wypowiedzi podmiot był wyrażony, przez co w zdaniu z imiesłowem, ten ostatni jasno można wiązać z podmiotem z wcześniejszych zdań. Na przykład cała wypowiedź dotyczy kapłana. W zdaniu o posłudze sakramentalnej użyłam słowa konsekrujący (w domyśle: kapłan). Czy taka konstrukcja jest poprawna?
 • Składnia zgody przy przydawce przymiotnej
  23.03.2018
  Jak poprawnie łączyć przymiotniki z nazwami różniącymi się rodzajem i liczbą? Czy powiemy mieszkańcy dalekiej Korei i Wietnamu, (...) dalekiego Wietnamu i Korei, czy też (...) dalekich Wietnamu i Korei? Mieszkańcy dalekiej Japonii i Chin czy dalekich Japonii i Chin? (w wyrażeniu dalekich Chin i Japonii problemu jakoś nie widać)? Dotyczy to też nazw krain historycznych i fantastycznych (mieszkańcy dalekiego Kitaju i Nibylandii czy mieszkańcy dalekich Kitaju i Nibylandii?).
 • Zaprosić do
  22.03.2018
  Czy poprawne jest zadnie: Chcielibyśmy zaprosić Państwa do zwiedzenia targów?

  Pozdrawiam
  Grzegorz
 • Marysin Wawerski
  21.03.2018
  Czy powiedzenie na Marysinie Wawerskim jest poprawne?

  Joanna Jasiewicz
 • Starsi państwo, moi wujostwo
  21.03.2018
  Droga Poradnio,
  która forma jest poprawna?

  Policjanci udzielili pomocy starszemu państwu / starszym państwu.
  Policjanci udzielili pomocy mojemu wujostwu / moim wujostwu.

  Z góry dziękuję za odpowiedź!
 • W obrębie ewidencyjnym
  20.03.2018
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie z zakresu odmiany nazw obrębów ewidencyjnych. Czy należy pisać np. Teren inwestycji obejmuje działkę o nr ewid. X położoną w obrębie ewidencyjnym Uzarzewa (lub Żółkowa), gm. Swarzędz, czy należy pisać Teren inwestycji obejmuje działkę o nr ewid. X położoną w obrębie ewidencyjnym Uzarzewo (lub Żółków), gm. Swarzędz?
 • W oparciu o
  16.03.2018
  Co Państwo sądzą o używaniu zwrotu w oparciu o w tekstach naukowych? Czy należy zastępować je wyrażeniami opierając się na albo na podstawie?

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego