składnia

Znajdziesz tu różnorodne informacje o budowie zdania, o wymaganiach jego składników, o szyku wyrazów w zdaniu, o właściwych formach orzeczenia i jego miejscu w zdaniu, o skrótach składniowych, o zapożyczonych konstrukcjach.

 • 182 350 i inne liczebniki

  7.12.2021

  Szanowni Państwo!

  Z czym zgadza się czasownik w liczebnikach złożonych, gdy słowo tysiąc/milion i to, co po setkach, występują w innych przypadkach? Np. sto osiemdziesiąt dwa tysiące trzystu pięćdziesięciu Polaków / sto osiemdziesiąt tysięcy trzysta pięćdziesiąt cztery Polki - mieszkają, mieszka?

 • Pracować pod firmą

  5.12.2021

  Dzień dobry, czy sformułowanie  pracuję pod firmą  jest poprawne?

 • Nie sposób

  5.12.2021

  Dzień dobry,

  od jakiegoś czasu zastanawiam się nad poprawną odmianą  jednej złotej metody w zdaniach typu:  Każda rzeka jest inna, dlatego nie sposób znaleźć jedną złotą metodę/jednej złotej metody na przeprawianie się przez nie.

  W podobnych wypadkach właściwy jest dopełniacz czy biernik?

  Pozdrawiam

 • Właściwy 

  4.12.2021

  Dzień dobry,

  Czy konstrukcja właściwym (a może: właściwe) jest coś zrobić jest prawidłowa? Przykładowo:  Niewłaściwym jest zapraszać go na przyjęcie lub  Do kogo właściwym jest zwrócić się w tej sprawie?. Na pierwszy rzut oka  konstrukcja taka znacznie lepiej współgra z rzeczownikiem niż z czasownikiem (np.  Niewłaściwym jest upublicznianie tych informacji). Być może moje wątpliwości są bezpodstawne i możliwe jest również użycie bezokolicznika?

 • \N
  4.12.2021

  Zastanawiam się nad poprawnością zdania: W swojej bibliotece miał już zgromadzonych 4000 książek. Czy nie lepiej byłoby napisać: W swojej bibliotece miał już zgromadzone 4000 książek?

 • Z czym furta?

  30.11.2021

  Z jakim przyimkiem powinno się używać rzeczownika furta: z w/we czy na? Znalazłem w zasobach Poradni Językowej pewną podpowiedź, która sugeruje, że zależy to od tego, czy zaimków tych używamy w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych czy otwartych, jednak jak dalej sugeruje jedna z odpowiedzi, nie jest to jednoznaczne. W moim odczuciu lepiej brzmi  czasopisma leżą na furcie niż czasopisma leżą w furcie/ czasopisma leżą we furcie.

 • Kto był pijany? 

  29.11.2021

  Szanowni Państwo,


  Kto był pijany w poniższych zdaniach? Czy wszystkie zdania są zapisane poprawnie?


  1. Matka uderzyła córkę, ponieważ była pijana.

  2. Matka uderzyła córkę, ponieważ ta była pijana.

  3. Matka uderzyła córkę, ponieważ ona była pijana.

 • Gdzie się?

  25.11.2021

  Dzień dobry.

  Moje pytanie dotyczy pozycji zaimka się w zdaniu w stosunku do czasownika. Wiem, że umieszczanie go po czasowniku jest rusycyzmem, ale dopuszcza się takie położenie zaimka się. Spotyka się coraz częściej sytuacje, w których nie dość, że słowo się jest umieszczone po czasowniku, to jest od niego oddzielone innym słowem. Przykłady: Naszej reporterce udało niedawno dotrzeć się..., znajdujemy rzeczywiście się w ogrodzie..., nie należy spodziewać szybko się... Czy jest to dopuszczalne?

 • Rada Sołecka

  24.11.2021

  Które z poniższych nazw są poprawne?


  Rada Sołecka Wójcin

  Rada Sołecka Sołectwa Wójcin

  Rada Sołecka w Wójcinie

  Rada Sołecka Wójcina


 • Utkwić wzrok

  22.11.2021

  Dzień dobry.

  Która z poniższych form jest poprawna?


  Osoba, w którą ktoś utkwił wzrok miała na imię...

  czy

  Osoba, w której ktoś utkwił wzrok miała na imię...


  Dziękuje za pomoc.

 • Rozwój pasji

  22.11.2021

  Rozwój pasji u kogo? czego? czy wśród kogo? Czego?

 • Tryb łączący

  18.11.2021

  Czy czas przyszły można zastąpić trybem przypuszczającym/łączącym w niektórych kontekstach? Np. zdanie typu: "Jeśli będę przechodził obok, to przyjdę" na: "Jeśli będę przechodził obok, tobym przyszedł [albo: 'to przyszedłbym']".

 • Na Ukrainę czy do Ukrainy?

  17.11.2021

  Dzień Dobry. Skoro mówimy do w kontekście państwa (do Polski, do Dominikany, do Rosji), to dlaczego mówimy na Ukrainę, na Białoruś? Czy to wersje niepoprawne i powinno się mówić do i w w zestawieniu z tymi krajami?

 • Konstrukcje z dopełniaczem

  15.11.2021

  Dzień dobry,


  w poniższych zdaniach nie wiem, jaki jest poprawny przypadek - biernik, czy dopełniacz:


  Życie nabiera SENS / czy / Życie nabiera SENSU


  oraz


  Nie będę tracić CZAS / czy / Nie będę tracić CZASU


  Będę wdzięczny za pomoc,

  pozdrawiam

 • Inwersja

  14.11.2021

  Dzień dobry,

  Czy istnieje zasada, która mówi, że któraś z poniższych opcji jest lepsza?

  robione są

  są robione

  Nurtuje mnie, czy mamy tutaj dowolność, czy też jedna z tych wersji jest lepsza od drugiej. Uprzejmie proszę o odpowiedź.

 • Zdanie

  13.11.2021

  Dzień dobry,

  chciałbym zwrócić się z pytaniem, czy poniższe zdanie jest zbudowane w sposób poprawny i nie zawiera błędów.

  Nie odpowiedziałem jej, po prostu energicznie idąc przed siebie, tym razem w bliżej nieokreślonym kierunku, byle dalej od niej.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Spektrum autyzmu

  10.11.2021

  Dzień dobry.

  Jesteśmy świadkami wchodzenia do użycia nowej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, ICD-11. Odchodzi się w niej od dotychczasowych terminów "Autyzm" oraz "Zespół Aspergera". Zamiast tego będzie się diagnozować spektrum zaburzeń autystycznych (Autism Spectrum Disorder czyli ASD). Już teraz mówi się potocznie, że ktoś jest "w spektrum" lub "na spektrum". Która z tych wersji jest poprawna?

 • Wolność i bezpieczeństwo

  9.11.2021

  Dzień dobry, chciałbym prosić o wyjaśnienie czy tak sformułowane zdanie jest poprawne a jeśli nie to jak to zrobić poprawnie:

  Za naszą i waszą wolność, bezpieczeństwo i pomyślność.

  Chodzi mi o zawarcie wszystkich tych treści w jednym zdaniu i oczywiście żeby nawiązać do znanego hasła powstańczego z 1831 roku

  Pozdrawiam

  Rafał Dzięciołowski

 • Fajni dziadkowie

  5.11.2021

  Dzień dobry, zwracam się z prośbą o rozwianie moich wątpliwości. Dotyczą one następującego zdania: „Jak być fajną babcią i dziadkiem?”. Czy przymiotnik „fajny” należy stosownie odmienić również przed słowem „dziadek”, czy też można go odmienić tylko przed słowem „babcia”, jak w powyższym przykładzie i będzie to wystarczające? Z góry dziękuję:)

 • Kompletna para i nie tylko 

  5.11.2021

  Czy sformułowanie

   Zbadaj wzrok za 0 zł*

  *Dotyczy przy zakupie kompletnej pary okularów

  jest poprawne?

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego