frazeologia

W tym miejscu dowiesz się wszystkiego o polskich związkach frazeologicznych: skąd się wzięły, co znaczą, jaką mają postać, czy można je odmieniać lub w jakich kontekstach mogą być użyte.

 • Nieistniejący słoń w salonie

  27.11.2021

  Czy w języku polskim funkcjonuje idom słoń w salonie na określenie drażliwego tematu, który się ignoruje, poruszając tematy zastępcze? Muszę przełożyć angielskie elephant in the room tak, żeby zachować słonia (albo chociaż jakieś zwierzę).

  Z góry dziękuję

  Dorota

 • Tęczowa zaraza

  13.11.2021

  Dzień dobry.

  tęczowa zaraza

  do czego to się odnosi

 • Szwecja we frazeologii

  9.11.2021

  Co wspólnego ze Szwecją mają rzeczowniki  szwedzki stół i szwedzkie podłogi?

 • Być w czymś dobrym

  1.11.2021

  Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy wyrażenie  być w czymś dobrym  (np. w matematyce, w zapamiętywaniu) jest językowo poprawne?

  z poważaniem

  Iwona Ramotowska

 • Krzyżowy ogień – czego?

  4.10.2021

  Dzień dobry

  Czy można powiedzieć, że ktoś znalazł się w krzyżowym ogniu ciosów? Wydaje mi się, że krzyżowy ogień dotyczy tylko pytań, ale może się mylę?

  Pozdrawiam

  Krystyna

 • Jak zapisać nazwę białe miasteczko?

  18.09.2021

  Szanowna Poradnio

  Bardzo proszę o rozstrzygnięcie pisowni wyrażenia „białe miasteczko” w znaczeniu miejsca protestu pracowników ochrony zdrowia.

  Z poważaniem

  Mira Perlińska

 • dopełniacz i/lub biernik

  30.07.2021

  Szanowni Państwo,

  W pracy zaliczeniowej użyłam zdania „Można łatwo zauważyć, że rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia dydaktycznego, emocjonalnego i społecznego.”

  Natomiast mój chłopak twierdzi, że zdanie powinno wyglądać „Można łatwo zauważyć, że rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie dydaktyczne, emocjonalne i społeczne.”

  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, które zdanie jest poprawne lub może oba są w porządku :)

  Dziękuję,

  Karolina

 • w żadnym wypadku

  24.07.2021

  Czy forma "W żadnym wypadku nigdy" jest poprawna, czy może jest pleonazmem?

 • Raz na jakiś czas i jego regionalne i gwarowe odpowiedniki

  22.07.2021

  Szanowni Państwo! Czy wyrażenie raz za czasu jest poprawne? W centrum Polski niespotykane, natomiast na południu już tak. Błąd językowy, czy regionalizm?

 • Język komentatorów sportowych

  16.07.2021

  Bardzo popularnymi zwrotami redaktorów sportowych są ostatnio:

  "niższa wysokość", "wyższa wysokość", "dłuższa odległość", "krótsza odległość", "szybszy czas" itp. Według mnie są one nieprawidłowe. Mam rację?

 • bierne uczestnictwo

  14.07.2021

  Dzień dobry. Od dłuższego czasu nurtuje mnie problem "biernego uczestnictwa" albo "biernej partycypacji". Słownik podaje definicję uczestnictwa jako «brać w czymś czynny udział, współdziałać w jakiejś akcji». Czy zatem można w czymś biernie "brać czynny udział"? Czy słusznie uczestnictwo i partycypacja są używane jako synonimy?

  Pozdrawiam

  Tomasz

 • Kto nie słucha ojca, matki, będzie słuchał psiej skóry

  10.07.2021

  Szanowna Poradnio!

  Ciekawi mnie znaczenie zasłyszanego powiedzenia: Kto nie słucha matki, ten słucha psiej skórki. Co oznacza to przysłowie?


  Z poważaniem

  Teresa N.

 • Medycyna personalizowana, terapia personalizowana 

  28.06.2021

  Szanowni Państwo,

  mamy w genomice od dłuższego czasu taki problem: medycyna personalizowana czy medycyna spersonalizowana? To samo tyczy się terapii czy leczenia – będzie ono personalizowane czy spersonalizowane? A może obie frazy są poprawne, ale należy używać ich w innym znaczeniu? W języku angielskim (tam powstały te pojęcia) mamy  personalised medicine,  personalised therapy etc. Podobnie mamy w języku niemieckim, gdzie używa się individualisierte Medizin oder Präzisionsmedizin.

 • Podać kogoś do sądu

  1.05.2021

  Szanowni Państwo,

  czy poprawnym jest zwrot  podać kogoś do sądu? Skąd wzięło się takie sformułowanie, skoro nigdzie indziej nikogo nie podajemy? Podajemy coś komuś, podajemy się za kogoś, ale przecież nie wręczamy innych ludzi Wysokiemu Sądowi.

 • Nomen omen 

  30.04.2021

  Dzień dobry. Czy zwrot nomen omen w wyrażeniu  na wypadek, nomen omen, wypadku...  jest poprawnie użyty? 

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Estoński wpływ?

  22.04.2021

  Szanowni Państwo,

  ostatnio trafiłem na estońskie przysłowie: laps räägib siis, kui kana pissib. W dosłownym tłumaczeniu brzmi ono „dziecko mówi, gdy kura sika”, a oznacza mniej więcej to samo, co nasze Dzieci i ryby głosu nie mają. Od razu skojarzyło mi się to z dosadnym bon motem Piłsudskiego: Wam kury sz… prowadzać, a nie politykę robić, który dotychczas postrzegałem jako wyraz kreatywności marszałka. Czy może mieć on jednak jakieś analogiczne źródła we frazeologii np. Wileńszczyzny?

 • Wyżej ..., niż ... ma. 

  14.04.2021

  Dzień dobry,

  w języku potocznym mamy takie powiedzonko wyżej sra, niż dupę ma. Zastanawiałem się ostatnio jaki jest sens tego powiedzenia? Co one oznacza to wiem.

  Od strony biologicznej to powiedzenie sensu nie ma, stąd zaczęło mnie nurtować „co autor miał na myśli mówiąc w ten sposób i co go skłoniło do tego”. Źródła internetowe nie podają etymologii tego porzekadła, stąd kieruje pytanie do Państwa z prośbą o pomoc ;-)

  Dziękuję za pomoc!

   Łukasz

 • Rzut oka, ale rzucić okiem

  31.03.2021

  Jak się pisze i dlaczego? Rzut oka czy rzut okiem

 • Interpunkcja członów porównawczych

  18.03.2021

  Szanowni Państwo,

  ostatnio borykam się z problemem postawienia przecinka w zdaniach porównawczych, w których znajduje się przymiotnik w formie najwyższej, np. "Zrobił to najlepiej jak potrafił" czy "Pojechał tam najszybciej jak mógł". Niedawno napotkałem się na stary blog poświęcony wszelakim zasadom gramatyki polskiej, w którym pisało, że: "W wypadku użycia stopnia najwyższego przymiotnika występuje spójnik jak bez korelatu: »Zrobię to najlepiej jak umiem«". Czy ta zasada nadal obowiązuje?

 • Albo rybki, albo akwarium

  16.03.2021

  Jaka jest geneza powiedzenia albo rybki, albo akwarium? Przecież do hodowania rybek akwarium jest niezbędne.

  Pozdrawiam serdecznie

  Dorota

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego