znaczenie

 
Tu powiemy ci, jakie znaczenia mają interesujące cię słowa. Dowiesz się, których słów nie należy łączyć, a których nie powinno się używać w określonych sytuacjach lub kontekstach. A jeśli nie znasz jakiegoś słowa, pomożemy ci je znaleźć.
 • Wżenić się
  14.04.2020
  Przychodzę z zapytaniem, czy wżenić się może być stosowane w stosunku do kobiet. W definicji jest, że to wejście do rodziny, ale ogólnopłciowe czy zarezerwowane dla kobiet?
 • Podróbka a zamiennik
  18.03.2020
  Dzień dobry.
  Chciałabym dowiedzieć się w sprawie, która była powodem kłótni z moim chłopakiem, mianowicie on jest zdania, że każda podróbka jest jednocześnie zamiennikiem ale nie każdy zamiennik jest podróbką. Ja natomiast uważam, że zamiennik to nie podróbka, tak samo jak podróbka nie jest zamiennikiem, ponieważ nie ma ona za zadanie zamieniać oryginalnego produktu tylko go naśladować. Kto ma rację?
 • Bezpieczny
  9.03.2020
  Szanowni Państwo,
  zastanawia mnie znaczenie wyrazu bezpieczeństwo. Dziś rozumiemy go tak, że osoba bezpieczna może czuć się spokojna o swój los, nie jest zagrożona. Odczytując znaczenie poszczególnych składowych tego słowa, mamy obraz zgoła odmienny – ktoś bezpieczny jest pozbawiony pieczy, bez opieki, zatem (być może) jest zagrożony. Wydaje się to niespójne, pozbawione logiki. Czy może wyraz ten przeszedł taką samą przemianę semantyczną jak słowo bezczelny?
  Uprzejmie proszę o wyjaśnienia.
 • Mocne strony a zalety
  25.02.2020
  Czy mocne strony i zalety to to samo? Tak samo jeśli chodzi o słabe strony i wady.
 • Późno
  25.02.2020
  Szanowni Państwo,
  czy późno to przysłówek czasu czy sposobu?
 • Odłożyć czy odstawić?
  15.01.2020
  Na jednej z grup dyskusyjnych użytkownicy spierali się na temat stwierdzenia odłożyć kieliszek wina. Czy poprawne jest sformułowanie, że x odłożył kieliszek wina? Zaproponowana forma to odstawił kieliszek wina.

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 • Porwać czy ukraść?
  14.01.2020
  Szanowni Państwo,
  chciałabym się dowiedzieć, która z tych form jest poprawna: porwać psa czy ukraść psa.
  Z tego, co do tej pory udało mi się ustalić, leksem ukraść oznacza ‘przywłaszczyć sobie cudzą własność’. Pies jako istota niesamodzielna ma właściciela, jednak przez człowieka jest traktowany jako członek rodziny. Natomiast bezokolicznik porwać oznacza uprowadzić siłą. Pies należy do istot żywych, więc może stawiać opór porywaczowi.
  Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
 • Łacina a łacinka
  10.01.2020
  Czy zamiast powiedzieć że coś jest napisane alfabetem łacińskim lub łacinką, można powiedzieć że jest to napisane po łacinie?
 • Tyczyć a tyczyć się
  10.01.2020
  Kłaniam się.

  Czy zwrot To samo tyczy ciebie jest poprawny, czy musi być tam tyczy się?

  Bardzo dziękuję za podpowiedź.
 • O co można podejrzewać?
  8.01.2020
  Czy jeżeli podejrzewam taksówkarza o jazdę (do celu) na około to, to zdanie nacechowane jest od razu negatywnie czy można kogoś podejrzewać bez osądzania negatywnego?

  Z poważaniem,
  Mateusz N
 • Podnosić a utrzymywać, twierdzić
  20.12.2019
  PAP informuje: STS podnosi, że polskie dziecko pierwszy kontakt z... Czy prawidłowym jest użycie słowa podnosi w znaczeniu ‘utrzymuje’ albo ‘twierdzi’?
 • Głośna praca a głośność pracy
  18.12.2019
  Mamy terminy: głośna praca i głośność pracy. Powstała dyskusja, że formy: Nie stwierdzono głośnej pracy silnika, Obniżono głośną pracę silnika są z punktu widzenia językowego nieprawidłowe i że powinny być używane formy Nie stwierdzono głośności pracy silnika, Zmniejszono głośność pracy silnika. Ale ww. formy, chodź pozornie identyczne nie są tożsame i w gruncie rzeczy oznaczają co innego.
 • Dlaczego granatowy to odcień niebieskiego, a nie czerwonego?
  8.11.2019
  Studiując język polski, zauważyłem, iż w języku polskim kolor granatowy jest kolorem niebieskim, co było dla mnie zaskoczeniem – owoc granat przecież jest czerwony. W języku ukraińskim i rosyjskim kolor granatowy jest właśnie czerwonym i to ma sens. Zdążyłem zapytać już kilku znajomych Polaków, dlaczego tak jest, ale nikt nie był w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie.
  Uprzejmie proszę o pomoc z wytłumaczeniem tej tajemnicy.
 • Przyszła sobota, następna sobota
  22.10.2019
  Witam,
  czy mówiąc o następnej sobocie, mówimy o sobocie która nastąpi najszybciej (kolejnej), i czy można używać tego stwierdzenia zamiennie z określeniem przyszła sobota?
 • Kłopoty z imieniem
  8.10.2019
  Szanowni Państwo!
  Czy poprawnie byłoby napisać, że spotkałem kobietę imieniem Margaret Burbidge lub nazwiskiem Margaret Burbidge? Nie podaję przecież tylko jednego z dwojga. Tymczasem szkoła SP 11 im. M. Burbidge w nazwie miałaby jej nazwisko, mimo że „jest jej imienia”. Idąc tropem nazewniczym: czy torowi (pierwiastkowi) nadano imię nordyckiego boga, czy tylko nazwano imieniem, a może najadekwatniej nadano nazwę pochodzącą od imienia?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Skarpety a skarpetki
  30.09.2019
  Czy skarpetki to zdrobnienie od skarpet, czy jednak to dwa różne pojęcia? Na podstawie obu definicji ze słownika języka polskiego trudno mi stwierdzić, które z tych słów co oznacza, zwłaszcza że na ogół, jak zauważyłem, preferuje się formę skarpetki. Odczuwam tym większy zamęt, że czytam serię powieści sensacyjnych Lee Childa, w których główny bohater Jack Reacher, twardziel co się zowie, zawsze zmienia skarpetki, a nigdy skarpety...
 • Co zrobiono z kawą?
  30.09.2019
  Czy na opakowaniach kawy poprawne jest zamieszczanie treści kawa zmielona? Czy raczej powinno być kawa mielona?
 • Gotować a przygotować
  30.09.2019
  Dzień dobry Państwu!
  Chciałabym się dowiedzieć, jaka jest różnica między czasownikami gotować i przygotować?

  Z góry dziękuję za odpowiedź!
 • Odmóżdżyć
  7.06.2019
  Wg sjp.pl odmóżdżenie to ogłupienie. Wg Wikipedii to śmierć mózgowa. Jak zatem rozumieć sformułowania typu Jest to książka, którą można przeczytać tylko dla odmóżdżenia czy lekka komedia dla odmóżdżenia? Z kontekstu można domniemywać, że chodzi o relaks, ale czy to nie za daleko idąca interpretacja?
 • Certyfikat
  20.05.2019
  Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy może być zastosowane wyrażenie: certyfikat przyjaciela, sponsora ... (często zamiast podziękowania wpisuje się certyfikat dla... za…).
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego