znaczenie

Tu powiemy ci, jakie znaczenia mają interesujące cię słowa. Dowiesz się, których słów nie należy łączyć, a których nie powinno się używać w określonych sytuacjach lub kontekstach. A jeśli nie znasz jakiegoś słowa, pomożemy ci je znaleźć.

 • Córka szwagierki

  2.12.2021

  Czy córkę szwagierki można nazwać bratanicą?

 • Awans czy promocja?

  1.12.2021

  Dzień dobry,

  czy wyrazy awan i  promocja mogą być traktowane jako bliskoznaczne i stosowane zamiennie? Mam na myśli w szczególności branżę sportową – awans/promocję z klasy rozgrywkowej do klasy wyższej, awans/promocję do wyższej ligi.

 • Zarobki średnie czy przeciętne

  30.11.2021

  Dzień dobry,

  jaka jest różnica między słowem średnprzeciętny w kontekście na przykład wysokości zarobków?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Uderzać

  29.11.2021

  Czy czasownika uderzać można używać w znaczeniu zwracać uwagę. Np. Uderzyło mnie ich podobieństwo. Trąci mi to kalką z angielskiego strike, tyle że po polsku mówi się o uderzającym podobieństwie...

  Będę wdzięczna za pomoc.

  D.

 • Zagadkowe konwolwenta

  28.11.2021

  Szanowni Państwo,

  mam problem ze słowem „konwolwenta”. Znalazłem je w słowniku ortograf. zupełnie przypadkiem i zaintrygowało mnie znaczenie. Sprawdzałem w różnych słownikach – od staropolskiego, przez XVII-wieczny, Lindego, „trojaczki”, Doroszewskiego aż po współczesny 50-tomowy – bez skutku. Sądzę, że może pochodzić od łac. „convolvere”, ale to wcale nie musi współgrać ze znaczeniem w polszczyźnie. Czy byliby Państwo w stanie pomóc mi w rozwiązaniu zagadki?

  Z wyrazami szacunku

  Marcin Fastyn

 • potomek Afroamerykanki i Latynosa

  27.11.2021

  Jak politycznie poprawnie, ale w miarę naturalnie nazwać kogoś, kto jest potomkiem Afroamerykanki i Latynosa (ang. a mix of black and Latino)? Jakoś niezręcznie nazywać człowieka „mieszanką”. „Miał w sobie krew czarną i latynoską” też nie brzmi najlepiej. „Był w połowie czarny/Afroamerykaninem w połowie Latynosem”?

  Będę wdzięczna za wskazówki.

  Dorota

 • Co robimy gumką?

  17.11.2021

  Która forma jest poprawna: gumka do ścierania czy mazania?

 • Zadziać się

  16.11.2021

  Dzień dobry,


  jakie jest Państwa stanowisko w sprawie coraz popularniejszego zwrotu zadziało się czy nawet zadzieje się.


  Czy to nie nadmiarowe wobec znanych nam  stało się czy  stanie się ... językowe wynalazki ;) ?

 • Instalacja patriotyczna

  11.11.2021

  Czy można określić budowlę,  konkretnie Łuk Zwycięstwa, że jest to instalacja patriotyczna?

  W programie uroczystości niepodległościowych 11 listopada organizator napisał: Odsłonięcie instalacji patriotycznej Łuk Zwycięstwa.

  Czy takie określenie jest poprawne? Prosiłbym o rozwianie moich wątpliwości.

 • Dlaczego kości to kości?

  9.11.2021

  Dlaczego sześcian to inaczej kostka? Czy ma to coś wspólnego z kością? I czemu gra w kości, a nie  gra w kostki?

 • Prosperować

  6.11.2021

  Witam, chciałbym zadać pytanie dotyczące słowa  prosperować. Słowo według słownika oznacza tyle, co 'funkcjonować dobrze', zatem czy mówienie, że  coś prosperuje dobrze lub coś prosperuje źle to błąd? Czy skoro takie wyrażenie znajduje się w uzusie, to można uznać je za poprawne? Czy mówienie, że coś prosperuje, w sensie, że coś funkcjonuje dobrze to hiperpoprawność? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 • Określenia wyznawców judaizmu

  10.10.2021

  Szanowna Redakcjo,

  czy "starotestamentowi/starotestamentalni Żydzi" odnosi się tylko do Żydów żyjących w czasach Starego Testamentu, czy raczej ogólnie do Żydów również w naszych czasach, którzy kierują się Starym Testamentem? Z góry dziękuję za odpowiedź!

 • Sięgnij mi

  9.10.2021

  Dzień dobry,

  w języku potocznym, dość często spotykam się z użyciem słowa sięgnąć w znaczeniu, którego nie znajduję w dostępnych mi słownikach. Najczęściej występuje ono w wołaczu sięgnij mi i oznacza 'podaj mi', przy czym odnosi się na ogół do rzeczy, które są poza zasięgiem mówiącego – co uzasadnia nawiązanie do czynności sięgania po coś.

  Jak, w opinii językoznawców, należy odnieść się do takiego sformułowania? W moim odczuciu wykracza ono poza słownikową normę. Ale czy jest niepoprawne?

 • Receptura

  9.10.2021

  Czy  receptura  może być synonimem  przepisu  w kontekście kulinarnym?

 • Balans

  8.10.2021

  Dzień dobry! Od pewnego czasu nurtuje mnie użycie słów  równowag i  balans  - coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się jako synonimy, prawdopodobnie ze względu na język angielski. Kiedy jednak czytamy ich definicję w słowniku, to widzimy, że mają trochę inne znaczenie. Czy można w związku z tym mówić, że Trzeba zachować balans w życiu prywatnym i zawodowym, czy jednak jest to forma niepoprawna?

 • Religie abrahamowe lub abrahamiczne

  6.10.2021

  Szanowni Państwo, czy religie "Abrahamowe" napiszemy wielką literą, czy małą? W Internecie można znaleźć zarówno "abrahamowe" jak i "Abrahamowe ...

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Regionalne stulać ‘pleść bzdury, głupstwa; opowiadać niestworzone historie, zmyślać’

  31.07.2021

  Dzień dobry, chciałbym zapytać o etymologię używanego w Rzeszowie i okolicach czasownika  stulać o znaczeniu: opowiadać głupoty, bzdury.

 • Słowo trianacja

  31.07.2021

  W powojennym tekście odczytuję w kronice słowa proboszcza: dostałem zezwolenie na na trinację i obecnie ja (....).

 • Behemot jako postać literacka

  26.07.2021

  Postać literacka

  Według słowników postać literacka to człowiek, fikcyjna osoba (ISJP PWN; Sł. term. literackich, Ossolineum, 2000; WSJP PWN). Wg mnie definicja jest zbyt wąska. No bo jak nazwać istoty znane z literatury i filmów: Behemot (kot), Chochoł (krzak róży otulony słomą), Fiki-Miki (małpka), Ferdynand Wspaniały (pies), Fernando (byczek), Kot w Butach, Koziołek Matołek, Lis Przechera, Muminki (trolle). Przykłady ze „Sł. postaci literac.” Makowieckiego. Marek Piersa.

 • Pszczoła umiera czy zdycha?

  25.07.2021

  Sz. Państwo, jakiś czas temu spotkałem się ze stwierdzeniem, że pszczoły, w przeciwieństwie do innych zwierząt, umierają a nie zdychają. Czy jest to prawdą, gdyż nigdzie nie mogę znaleźć nawet ścisłej wykładni, że zwierzęta nie umierają a zdychają.

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego