Czy porady się starzeją?

Bywa, że w swoich odpowiedziach zachęcają Państwo do spojrzenia wstecz (do wcześniejszych porad). Zastanawia mnie, jak daleko można sprawdzać (do którego roku). Wiadomo przecież, że język się zmienia i takie porady, np. sprzed 10 lat, to pewnie straciły na wartości (są już nieaktualne)?
Nieaktualne mogą być niektóre porady ortograficzne. Proszę zajrzeć do Wielkiego słownika ortograficznego PWN, do aneksu zatytułowanego Niektóre orzeczenia Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, aby zorientować się, co się zmieniło w polskiej ortografii w ostatnich kilkunastu latach. Wykaz prowadzony jest od 1997 r., zmiany wprowadzano stopniowo, tak więc porad dotyczących ortografii, które się mogły zdezaktualizować, jest niewiele. W każdym razie wymieniony tu aneks w słowniku daje orientację, gdzie należy zachować ostrożność.
Jeśli chodzi o pozostałe kwestie, to staramy się, aby opinie wyrażone w odpowiedziach poradni były zgodne ze zwyczajem językowym kompetentnych użytkowników polszczyzny, a nie np. z tym, co napisano w portalu www.plotek.pl. Zwyczaj ten nie zmienia się radykalnie na przestrzeni kilkunastu lat. Nawet gdy młode pokolenie modernizuje swój język, aby się w ten sposób wyróżnić, to starsi wciąż używają języka, którego się nauczyli w młodości.
Poradnia Językowa PWN jest najstarszą w Polsce poradnią językową w internecie, (działa od 2000 r.). Ale to nie znaczy, że 90% porad w jej archiwum ma wartość tylko archiwalną.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski