Liczymy wyrazy

Witam!
Ile wyrazów jest w zdaniu: „Adam gra w nogę”? Uważam, że 4. W jest wyrazem niepodzielnym i niesamodzielnym. Ale jak ma się to do metodyki nauczania wczesnoszkolnego?
W takich zadaniach zwykle liczy się wyrazy od spacji do spacji (ew. do znaku interpunkcyjnego). Spodziewana odpowiedź brzmi zatem: cztery. Słowu wyraz można nadać bardziej abstrakcyjny sens i w zaleźności od tego, jak się to zrobi, w tym samym zdaniu można doliczyć się różnej liczby wyrazów. Na wczesnym etapie szkolnym wystarczy chyba liczyć wyrazy tak jak się liczy jabłka lub pomidory. Każąc dzieciom liczyć buty, dajemy im już trudniejsze zadanie, bo trzeba spodziewać się dwóch odpowiedzi: jedno dziecko może policzyć sztuki, a drugie pary. Z wyrazami też może być różnie. Wyrazy są bardziej podobne do butów niż pomidorów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski