Słowianin

Prof. Miodek w swoim Słowniku Ojczyzny Polszczyzny twierdzi, że Słowianin wywodzi się od slov 'mokry, wilgotny'. Natomiast według innych źródeł wywodzi się ono od sława bądź łac. sclavus, czyli niewolnik. Czy ten problem można w ogóle rozstrzygnąć?
Marek Przepiórka
Szanowny Panie Marku,
Mam nadzieję, że kiedyś uda się ustalić etymologię nazwy Słowianin. Jak dotąd – jednoznacznych rozstrzygnięć brak. Niektóre hipotezy są sobie bardzo bliskie, np. te, które łączą tę nazwę albo z wyrazem słowo, albo z wyrazem sława, ponieważ pokrewieństwo obu tych wyrazów jest oczywiste: w prajęzyku różniły się one tylko długością samogłoski rdzennej, tzn. *slŏv- || *slōv-.
Serdecznie Pana pozdrawiam
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski