0:3 dla Polski

Dzień dobry.

Kolega napisał wynik meczu „0:3 dla Polski”. Nie znamy drużyny przeciwnej oraz gospodarza meczu. Czy podany zapis jest prawidłowy? Czy przez to rozumiemy, że Polska wygrała 3:0, czy przegrała 0:3?

Jeśli Polska wygrała, to należało zapisać 3:0 dla Polski. Wynik 0:3 rozumiemy w ten sposób, że drużyna, która jest wymieniona jako pierwsza, uzyskała 0 punktów (czyli nie ma punktów), a drużyna, która jest wymieniona jako druga, ma 3 punkty.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski