1–10 g/l, ale od 1 g/l do 10 g/l

Szanowni Państwo,

mam pytanie dotyczące zapisu zakresu liczb z jednostką. W chemii spotykam się z zapisem np. 1 - 10 g/l lub 1 g/l - 10 g/l lub rzadziej (1 - 10) g/l. Który z zapisów jest poprawny lub jaki jest poprawny zapis zakresu liczbowego z jednostką?

W cyfrowym zapisie zakresu liczb jednakowo mianowanych, gdy stosujemy tzw. separator liczbowy, wszelkie oznaczenia i symbole umieszcza się jednokrotnie, np. 5–10 km (nie: 5 km–10 km), 0–10°C (nie: 0°C–10°C), 30–50% (nie: 30%–50%), a więc także: 1–10 g/l. Kiedy jednak stosujemy konstrukcję przyimkową od... do..., to miana powtarzamy po każdej z liczb, np. od 0°C do 10°C, od 1 g/l do 10 g/l.

Adam Wolański