4,7 małżeństwa i 1,5 rozwodu na 1000 mieszkańców

Mieszkańcy Zambrowa zawarli w 2019 roku 103 małżeństwa, co odpowiada 4,7 małżeństwom na 1000 mieszkańców. W tym samym okresie odnotowano 1,5 rozwodów przypadających na 1000 mieszkańców. Czy można zostawić tak sformułowane zapisy ułamkowe w połączeniu z rzeczownikami? 4,7 małżeństwom, 1,5 rozwodów... Jest to fragment Strategii rozwoju miasta, tekst urzędowy, nie literacki, ale takie sformułowania mnie rażą. Będę wdzięczna za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.

 Jolanta Chrostowska-Sufa

Szanowna Pani,

w statystyce posługujemy się takimi konstrukcjami, a zatem jeśli tekst, w którym one się znalazły, miał charakter statystyczny, to zapewne należy go przyjąć. Trzeba jednak pamiętać, by w innych tekstach posługiwać się jednak konstrukcjami ujmującymi rzeczywistość z perspektywy zwykłego człowieka.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski