filiżanka

Szanowni Państwo,

proszę o etymologię słowa filiżanka. Czy jego źródłosłowem jest może starogrecki wyraz pinax [πίναξ] ‘deska drewniana; tablica do pisania, rysowania; talerz, półmisek’?

Z poważaniem

Stratos Vasdekis

Najprawdopodobniej jest to XVIII-wieczne bezpośrednie zapożyczenie z języka rumuńskiego, gdzie wyraz ten miał postać filigean– wym. filidżjan w znaczeniu ‘małe naczynie do picia kawy lub herbaty’. Jest to zarazem tzw. zapożyczenie wędrowne, ponieważ przez język rumuński zostało przejęte z języka tureckiego (osmańskiego) – fincan (wym. findżan), a podstawę etymologiczną stanowiła forma zapożyczona przez język turecki z języka perskiego (za pośrednictwem języka arabskiego) – por. pers. pingan ‘czarka z uszkiem’.

Stanisław Dubisz