_ ≠ …

Czy znak podkreślenia możemy już stosować w funkcji wielokropka (opuszczenie fragmentu tekstu)? Do zadania tego pytania skłoniła mnie obecność w WSJP PAN haseł "a _ nic", "a to _, a to _" i "_, jeżeli nie _".

Nie, nie należy używać podkreślnika ( _ ) w funkcji wielokropka ( … ) jako znaku interpunkcyjnego. W każdym słowniku stosuje się określone symbole specjalne (znaki pisarskie, typograficzne), które pełnią ściśle zdefiniowane na potrzeby danej publikacji funkcje. W wypadku WSJP PAN podkreślnik wskazuje miejsce do wypełnienia przez określony wyraz w schemacie składniowym. Symbol ⌀ oznacza obligatoryjne niewypełnienie pozycji. Pionowa kreska ( | ) wskazuje wymienność elementów (grup składniowych) w danej pozycji. Itd., itp. Wielokropek jest natomiast używany w WSJP PAN w swojej podstawowej funkcji (znaku interpunkcyjnego) w cytatach ilustrujących poszczególne znaczenia wyrazów i wyrażeń.

Zrównanie symbolu specjalnego, jakim jest podkreślnik w publikacji leksykograficznej, z wielokropkiem i dopuszczenie do użycia go w interpunkcyjnej funkcji znaku opuszczenia we wszelkiego typu tekstach jest innowacją nieuzasadnioną funkcjonalnie, a więc błędem.

Adam Wolański