matka, niedziela i pierścionek

Proszę o wyjaśnienie pochodzenia słów: matka, niedziela i pierścionek.
Wyraz matka to dawne zdrobnienie od mać – wyrazu odziedziczonego z języka prasłowiańskiego *mati i praindoeuropejskiego *mater. Oznacza ‘rodzicielkę’, brzmi podobnie w wielu językach.
Wyraz niedziela to ‘ten dzień tygodnia, w którym się nie działa’, czyli ‘nie pracuje’; podobnie w wielu językach słowiańskich; por. też łac. dies feriata.
Wyraz pierścionek to ‘mały pierścień’, oznacza ‘ozdobę w kształcie obrączki noszoną na palcu’. Został utworzony już w języku prasłowiańskim – *pŕstenь od wyrazu *pŕstь ‘palec’. Podobne pochodzenie ma naparstek.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski