Analiza składniowa wypowiedzenia pojedynczego

Dzień dobry,

zwracam się z prośbą o pomoc przy określaniu części zdań : Inkowie przechowywali suszone ziemniaki przez dwadzieścia lat. Inkowie - podmiot gramatyczny, przechowywali - orzeczenie czasownikowe, ziemniaki - dopełnienie bliższe, suszone - przydawka.... czy przez dwadzieścia lat należy traktować jako całość i będzie to okolicznik czasu, bo jest to odpowiedź na pytanie jak długo? Podobnie w zdaniu Są pilnymi uczniami w drugim semestrze nauki. Oni - podmiot domyślny, są uczniami - orzeczenie imienne, pilnymi - przydawka, w semestrze - okolicznik czasu (kiedy?), drugim - przydawka, nauki - przydawka. Czy prawidłowo określiłam części zdania?

Analiza składniowa obu zdań wygląda następująco:

1. Inkowie przechowywali suszone ziemniaki przez dwadzieścia lat:

  • Inkowie – podmiot gramatyczny,
  • przechowywali – orzeczenie czasownikowe (słowne),
  • ziemniaki – dopełnienie bliższe,
  • suszone – przydawka przymiotna,
  • przez dwadzieścia lat – rozwinięty okolicznik czasu.

2. Są pilnymi uczniami w drugim semestrze nauki:

  • [oni] – podmiot zerowy (domyślny),
  • są uczniami – orzeczenie imienne, łącznik , orzecznik rzeczownikowy w N.,
  • pilnymi – przydawka przymiotna,
  • w semestrze – okolicznik czasu,
  • drugim – przydawka przymiotna,
  • nauki – przydawka dopełniaczowa.
Adam Wolański