Aspiryna

Szanowni Państwo,

proszę o etymologię (ze wskazaniem źródłosłowu/ów) oraz jej rozwinięcie/objaśnienie nazwy „aspiryna”.

Pozdrawiam

Stratos Vasdekis

Nazwę aspiryna (Aspirin) wymyślili w 1899 roku Niemcy, a ściślej zakłady Friedrich Bayer & Co. Wywodzi się ona z łacińskiej nazwy Spiraea (ulmaria) oznaczającej wiążówkę błotną − roślinę, w której kwiatach i liściach występuje kwas przetworzony w leku. Początkowe a- wskazuje na acetylację (proces chemiczny, który zachodzi przy produkcji leku), a -in jest zakończeniem stosowanym w nazwach chemicznych.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski