Aua!

Dzień dobry!

Chciałbym się dowiedzieć jaka jest etymologia wyrazu aua i czy może mieć coś wspólnego z tatarskim zawołaniem ałła!?

Okrzyk aua! ma charakter dźwiękonaśladowczy, o czym każdy może się przekonać, gdy wyrządzi sobie jakąś krzywdę, zada sobie ból (np. skaleczy się czy oparzy). Trudno przypuszczać, by powstał on pod wpływem tureckiego tatarskiego zawołania bojowego ałła, nawiązującego do nazwy Allach

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski