Azja

Jaka jest geneza nazwy kontynentu Azja?

Cytuję za Słownikiem nazw geograficznych Jana Grzeni: „nazwa wywodzi się prawdopodobnie z sanskrytu, a pierwotnie znaczyła: kraina, gdzie wschodzi słońce”.

Porada opublikowana: 16.10.2013

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

    Słowo Azja prawdopodobnie nie wywodzi się z sanskrytu, używano je już w starożytnej Grecji i w Imperium Rzymskim, nazwa oznaczało nawet konkretną jednostkę administracyjnym w tymże imperium, prawdopodbonie jest z języka assyryskiego. https://www.etymonline.com/word/Asia

    Kay Piotrowski