Bakalie

Jaka jest etymologia słowa bakalie? Czy ma coś wspólnego z pieczeniem (bake, baken itp.)

Słowo bakalie (podobnie jak desygnat) przybyło do nas ze wschodu. U jego źródeł leży arabski bakkal 'kupiec handlujący towarami spożywczymi', kolejnym etapem jego wędrówki do polszczyzny był turecki bakkaliye 'towary kolonialne', a następnym ukraiński bakalia 'towary kolonialne'.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski