Bezcześcić

Szanowni Państwo, chciałam zapytać o pochodzenie słowa bezcześcić. Czy ten czasownik powstał poprzez dodanie przedrostka bez- do wyrazu cześcić . Czy właśnie istnieje współcześnie w naszym języku taki wyraz jak cześcić?

Szanowna Pani,

czasownik bezcześcić powstał od wyrażenia przyimkowego bez czci. Oznacza (ogólnie mówiąc) traktowanie czegoś czci, czyli szacunku.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski