Bogaty

Dzień dobry,

chciałbym się dowiedzieć jaka jest etymologia słowa bogaty i czy ma on związek z rzeczownikiem bóg.

Z wyrazami szacunku

Michał Sitarek

Szanowny Panie,

istotnie, przymiotnik bogaty (a właściwie jego prasłowiański odpowiednik) powstał od rzeczownika bóg (a ściślej: *bogъ), który oznaczał szczęście. Początkowo więc (w prasłowiańszczyźnie) bogaty odnosił się do osoby, która została obdarowana szczęściem, która jest szczęśliwa (podobnie jak: żonaty 'taki, który ma żonę', brodaty 'taki, który ma brodę' itd.).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski