Chochołowska

Szanowni Eksperci,

w Mińsku Mazowieckim jest ulica Chochołowska, która prowadzi w kierunku wsi Chochół i stąd zapewne wzięła się jej nazwa. Mam jednak wątpliwości, czy odpowiedni przymiotnik utworzono poprawnie – kojarzy mi się raczej z Chochołowem. Bardzo proszę o opinię.

Z wyrazami szacunku

Piotr Michałowski

Istotnie, regularnie utworzony przymiotnik od nazwy miejscowej Chochół ma postać chocholi i takiej nazwy ulicy, tj. Chochola, należałoby tu oczekiwać. Wszelako z lokalnym zwyczajem językowym dyskutować tu nie należy. Skoro taka nazwa się utrwaliła, to należy ją zaakceptować.

Stanisław Dubisz