Co jest w słownikach?

Moje pytanie jest w zasadzie uwagą. Nie rozumiem, dlaczego w słowniku znajdują się takie wyrazy jak: etan, propan, butan itd., a nie zamieszczono takich wyrazów jak: eten, propen, propin. Co ciekawe, w słowniku znajduje się słowo buten (zasłużyło sobie na to jakoś szczególnie?) i słowo propinacja (a po propinie ślad zaginął). Wyżej wspomniane, a nie pojawiające się w słowniku wyrazy można natomiast znaleźć w podręcznikach do chemii dla gimnazjum/liceum.
Pozdrawiam.
W słownikach ogólnych (w przeciwieństwie do specjalistycznych leksykonów z różnych dziedzin) nie są zamieszczane wszystkie wyrazy. Autorzy słowników biorą pod uwagę stopień rozpowszechnienia wyrazu w różnych tekstach i różnych odmianach polszczyzny, a nie tylko w podręcznikach. Zresztą podręczniki szkolne zawierają obecnie mnóstwo terminów fachowych, gdyż polska szkoła forsuje model pamięciowej edukacji zamiast uczyć dzieci myślenia. Ale to już inna sprawa.
Mirosław Bańko