Co robi dyrygent, a co sportowiec?

Pozdrawiam, czy poprawną konstrukcją jest: objął prowadzenie nad orkiestrą? Dziękuję za odpowiedź.

Przywołana w pytaniu konstrukcja stanowi jakąś przedziwną kontaminację („skrzyżowanie”) związków wyrazowych. Nie jest poprawna ani pod względem łączliwości wyrazowej, ani składni. Konstrukcje, które byłyby poprawne i jednocześnie oddawałyby żądane sensy, mogłyby przyjąć następującą postać:

  • objął posadę dyrygenta w orkiestrze XYZ,
  • powierzono mu do prowadzenia orkiestrę XYZ,
  • sprawuje od niedawna funkcję dyrygenta w orkiestrze XYX,
  • zaczął prowadzić orkiestrę XYZ.

Na koniec warto też zasygnalizować, że frazeologizm objąć prowadzenie może się pojawiać w kontekstach związanych z rywalizacją sportową. Oznacza, że jakaś drużyna lub zawodnik ‘jest na pierwszym miejscu w jakiejś klasyfikacji lub ma przewagę nad przeciwnikiem’, por. np.

  • Nasi reprezentanci objęli prowadzenie w klasyfikacji drużynowej.
  • Polacy objęli prowadzenie w wyścigu.
Adam Wolański