Cudzysłów typograficzny („–”)

Ostatnio coraz częściej spotykam się z tym, że cudzysłów używa się zapisując go tylko na górze: "słowo". Czy taka wersja jest poprawna? Czy nie należałoby raczej zapisać go w taki sposób: ,,słowo"? Pozdrawiam!

Poprawną formą cudzysłowu jest tzw. cudzysłów typograficzny, który jako znak otwierający przypomina dwa przecinki (por. ,,), a jako znak zamykający – dwa apostrofy (por. ’’) w danym kroju pisma: „tekst”. Cudzysłów w postaci: "tekst" to tzw. cudzysłów maszynowy. Można go usprawiedliwić tylko tam, gdzie rzeczywiście cudzysłów typograficzny nie jest dostępny z klawiatury urządzenia, na którym pisze się tekst. Większość edytorów tekstu, które mają ustawiony jako domyślny język polski, automatycznie podstawia właściwy rodzaj cudzysłowu.

Adam Wolański