Czego wart jest dobry żart?

Tynf to dawna polska moneta, której nazwa pochodzi od nazwiska mincerza – Andrzeja Tymfa. Słownik PWN uwzględnia co prawda obie wersje – tynf oraz tymf. Szybkie badanie pokazuje jednak, że tynf występuje parokrotnie częściej. Skąd wzięło się to N w nazwie monety? Czy nie powinniśmy raczej mówić dobry żart tymfa wart?
Osoba, której imię nazwisko w wersji spolszczonej brzmią Andrzej Tymf, to naprawdę Andreas Timpe / Tϋmpe / Tynf – przybyły do Polski w połowie XVII wieku niemiecki mincerz, który dzierżawił mennice koronne w kilku polskich miastach. Już w jego czasach bite w jego mennicach monety były nazywane zarówno tynfami, jak i tymfami. Do naszych czasów przetrwały – we frazeologizmie – oba określenia, przy czym rzeczywiście tynf pojawia się częściej niż tymf.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski