Czy poprawnym (!) jest zwrot…

Czy poprawny jest zwrot „Jest dla mnie oczywistym, że…”, czy też należy powiedzieć „Jest dla mnie oczywiste, że…”?
Pozdrawiam,
Michał Strzelecki
Pytanie dotyczy formy gramatycznej orzeczenia złożonego z łącznikiem jest i orzecznikiem przymiotnikowym. Historycznie orzecznik przymiotnikowy, podobnie jak i rzeczownikowy, miał kształt jest oczywistym, podobnie jest błędem oraz jest oczywistym błędem. Formy mianownikowe typu jest oczywisty upowszechniły się w ciągu XX w., narzędnikowe są dziś traktowane jako przestarzałe. Jedynie w kilku innych konstrukcjach składniowych (m.in. w zdaniach bezpodmiotowych) nadal orzecznik przymiotnikowy zachowuje formę narzędnika (np. warto być dociekliwym).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski