Czym są skróty i skrótowce?

Chciałabym się dowiedzieć, czy skróty i skrótowce należą do którejś z części mowy.
Skróty nie są odrębnymi wyrazami, lecz – jak sama nazwa wskazuje – skróconymi odpowiednikami pełnych wyrazów (np. godz. – godzina, m – metr, dr – doktor).
Skrótowce natomiast to konstrukcje powstałe w wyniku skrócenia wielowyrazowych nazw (np. UW – Uniwersytet Warszawski, PAN – Polska Akademia Nauk). Jako takie zachowują się w zdaniu jak rzeczowniki (np. podlegają odmianie: PAN-u, w PAN-ie itd.). Zdarza się, że zaczynają funkcjonować jak osobne wyrazy (np. tir ‘duży samochód ciężarowy, cepelia ‘wyroby naśladujące ludowe rękodzieło’ – obok: TIR ‘Transport International de Marchandises par la Route’, CePeLiA / Cepelia ‘Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego’) i wówczas są samodzielnymi rzeczownikami.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski