Dane bibliograficzne w poradniku

Szanowni Językoznawcy,

zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź na pytanie, czy podanie numeru strony, z której pochodzi cytowany tekst, jest obligatoryjne (nawet jeśli cytat umieszczony jest w innym dziele niż praca dyplomowa, np. w poradniku), czy wystarczy, jeśli w tekście głównym zostanie podany autor i dzieło, z którego pochodzą przywoływane słowa?

Z wyrazami szacunku

Magdalena

Rzeczywiście, w wypadku piśmiennictwa innego niż naukowe i akademickie dopuszczalny jest mniejszy rygor, jeśli chodzi o dane bibliograficzne. Zapewne w popularnym poradniku można się ograniczyć do podania nazwy autora i roku wydania pracy, z której pochodzi cytat. Zawsze jednak należy rozważyć, na ile podanie numeru stronicy może być pomocne dla czytelnika naszego tekstu, jeśli zechciałby on poszerzyć swoją wiedzę i odwołać się do przywołanego przez nas źródła. W takiej sytuacji po prostu umożliwiamy mu szybsze dotarcie do interesującej go partii tekstu.

Adam Wolański