Data na początku zdania

Czy to prawda, że zdania nie powinniśmy rozpoczynać od daty?

Rzeczywiście, kiedyś reguły edytorskie nakazywały, aby nie zaczynać wypowiedzenia od wszelkich zapisów symbolicznych (cyfrowych i/lub literowych), w tym dat. W wypadku tych ostatnich zalecano poprzedzenie zapisu cyfrowego wyrazem dnia albo też słowny zapis daty dziennej, por. np.

1 września 1939 r. rozpoczęła się wojna Dnia 1 września 1939 r. rozpoczęła się wojna albo: Pierwszego września 1939 r. rozpoczęła się wojna.

Współcześnie wspomniana reguła wyszła w zasadzie z użycia. Śmiało można zaczynać zdanie od daty dziennej zapisanej cyfrowo.

Adam Wolański