Distributivus

W treści stronicy https://usosweb.uw.edu.pl/kontroler.php?_action=actionx:katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot(prz_kod:3301-JF2706) jest opis przedmiotu System morfosyntaktyczny języka polskiego
W treści „Przypadek rządzony a wołacz. Mianownik na pozycjach innych niż podmiot. Przypadki strukturalne i leksykalne. Dopełniacz negacji, przypadki w nominalizacji, przypadek podmiotów. Distributivus – ósmy przypadek w języku polskim?”
Proszę o informację dotyczącą Distributivus
Distributivus nie jest, oczywiście, ósmym przypadkiem. Jest to konstrukcja gramatyczna wskazująca na jakąś miarę (czasu, objętości itd.), np. rozprawiał o tym godzinami, pił wino szklankami. Pisał o niej Z. Kempf w książce pt. Próba teorii przypadków (Opole, 1978).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski