Dlaczego wieloryb, a nie wielkoryb?

Szanowni Państwo,
dlaczego wieloryb, a nie wielkoryb, co byłoby logiczne, biorąc pod uwagę jego wielkość?
Przecież człon wielo- oznacza częstotliwość, a nie wielkość, np. wieloródka, wielokrotność, wieloznaczność.

Pozdrawiam
Karol Siuda
Szanowny Panie,
nazwa wielkiego ssaka morskiego miała dawniej różne warianty – oprócz tego, który dotrwał do naszych czasów, czyli wieloryba, istniały też: wieleryb, wielkoryb i wielgoryb. Staropolskim odpowiednikiem współczesnego przymiotnika wielki był wieli, a zatem forma wieloryb – z punktu widzenia naszych przodków żyjących w XV czy XVI wieku – była logiczna.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski