Dotychczas

Słowo dotychczas, zgodnie z jego sensem, odnosi się do zdarzenie lub stanu trwającego do obecnej chwili. Czy nie razi wiec nielogiczność odnoszenia go do przeszłości? "Pod koniec życia pan X zaczął uprawiać gimnastykę, czego dotychczas nie robił". Czy nie bardziej logiczne jest określenie dotamtychczas? Wiem, że takiego słowa w słownikach nie ma, a język nie ma struktury wyłącznie logicznej, lecz także historyczną, tym niemniej warto by je upowszechnić. Prywatnie sam używam go.

Szanowny Panie,

zgodnie z etymologią dotychczas to 'do tych czasów / do tego czasu'. Nie jest więc nielogiczne używanie go w odniesieniu do przeszłości.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski