Dwie kwestie pisowniowe

Szanowni Państwo,

jak zapisywać skróconą nazwę danej organizacji – czy stosować nadal dużą literę i cudzysłów?

Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe „Makabi” powstało w 1916 roku. W czasach kryzysu gospodarczego Towarzystwo przeżywało upadek.

Czy słowo "towarzystwo" ma być zapisane dużą literą?

Lub:

Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe „Makabi” powstało w 1916 roku. W czasach kryzysu gospodarczego „Makabi” przeżywało upadek.

Czy słowo „Makabi” ma pozostać w cudzysłowie?

Katarzyna

W pytaniu poruszone zostały dwie kwestie. Oto odpowiedzi:

1) Wielką literą MOŻNA zapisać skrócone nazwy organizacji, których pełna nazwa została wymieniona wcześniej, zapiszemy więc:

Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe „Makabi” powstało w 1916 roku. W czasach kryzysu gospodarczego Towarzystwo przeżywało upadek.

albo

Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe „Makabi” powstało w 1916 roku. W czasach kryzysu gospodarczego towarzystwo przeżywało upadek.

2) W wielowyrazowych nazwach własnych, które składają się z określenia charakteryzującego oraz nazwy indywidualnej, ów drugi człon MOŻNA wyróżnić cudzysłowem. W kolejnych powołaniach można posługiwać się wyłącznie nazwą indywidualną w cudzysłowie bądź bez, por.

Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Makabi powstało w 1916 roku. W czasach kryzysu gospodarczego Makabi przeżywało upadek.

albo

Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe „Makabi” powstało w 1916 roku. W czasach kryzysu gospodarczego „Makabi” przeżywało upadek.

albo

Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe „Makabi” powstało w 1916 roku. W czasach kryzysu gospodarczego Makabi przeżywało upadek.

Adam Wolański