Dwukropek w opisie bibliograficznym

W bibliografii naukowej spotyka się pozostawianie spacji przed dwukropkiem w tytule (np. "Botanica : ilustrowana, w alfabetycznym układzie..."). Czy pozostawianie tej spacji jest poprawne? Pozdrawiam ze Śląska.

Nie jest to poprawny zapis. Jest on skutkiem posługiwania się metodą kopiuj-wklej. Zapis ze spacją przed znakiem dwukropka jest wynikiem skopiowania opisu bibliograficznego wprost z katalogu bibliotecznego. W języku opisu haseł przedmiotowych stosowanym w katalogu bibliotecznym dwukropek stanowi separator oddzielający tytuł główny od dodatków do tegoż tytułu.

Właściwy zapis powinien przyjąć następującą formę:

Botanica: ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych

lub

Botanica. Ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych

Adam Wolański