Dzielenie tekstu wierszowanego na końcu kolumny druku

Szanowni Państwo,

mam pytanie odnośnie do błędów typograficznych nazywanych potocznie szewcami i bękartami. Jak wiadomo, polegają one na pozostawieniu samotnego wiersza dłuższego akapitu na końcu lub początku łamu. Czy błędy te obowiązują tylko w przypadku prozy? Czy jeśli w tekście prozaicznym zostaje zacytowany wiersz i pierwszy wers w strofie znajduje się samotnie na końcu strony, to czy należy uznać to za błąd typograficzny?

Podstawową jednostką typograficzną tekstu wierszowanego jest strofa lub zwrotka (czyli kilkuwierszowy układ rytmiczny o określonym rozkładzie rymów). Strofy wiersza lub zwrotki piosenki oddziela się odstępem w postaci jednego wolnego wiersza.

Gdy strofa lub zwrotka nie mieści się na jednej kolumnie druku, można ją dzielić i przenosić na następną stronę GRUPAMI PO DWA WERSY. Nie należy dzielić strof lub zwrotek czterowersowych. W takim wypadku najlepiej całość taką przenieść na następną stronę. Strona wcześniejsza pozostanie wówczas tzw. kolumną niepełną.

Postępujemy w ten sposób niezależnie od tego, czy publikacja zawiera wyłącznie teksty wierszowane, czy też stanowią one tylko cytaty w obrębie tekstu prozatorskiego.

Adam Wolański