ENA i EOE

Dzień dobry,

jak powinno się zapisać: europejski nakaz aresztowania czy Europejski Nakaz Aresztowania, e.n.a. czy ENA i europejski obszar edukacji czy Europejski Obszar Edukacji, a jego skrót to EOE?

Z góry dziękuję:-)

Zarówno określenie europejski nakaz aresztowania, jak i europejski obszar edukacji stanowią wyrażenia pospolite, które zapisujemy od małych liter. Skrótowce zapisujemy natomiast pismem wersalikowym, por. ENA i EOE. Nie jest to zjawisko odosobnione w polszczyźnie, por. np. AGD (= artykuły gospodarstwa domowego), RTV (= radio i telewizja).

Adam Wolański