Edykt nantejski, ale: edykt mediolański

 

Edykt nantejski, ale: edykt mediolański

6.05.2021

Szanowni Państwo, Edykt nantejski (SJP PWN online), ale edykt mediolański (encyklopedia PWN i WSJP online)?

Czy zapis zależy od tego, czy jest to nazwa oficjalna aktu prawnego, czy wynika z tego, jaka wersja jest powszechniejsza w historiografii?

Poza tym, czy tytuły aktów prawnych piszemy prosto, czy kursywą (z rzadka pojawia się ten wariant, chciałabym wiedzieć, czy jest dopuszczalny, czy równoważny)?

Dziękuję i pozdrawiam.

A.B.

Wielką literą piszemy pierwszy wyraz w pełnych, oficjalnych wielowyrazowych tytułach aktów normatywnych, por. np. Deklaracja praw dziecka, Kodeks cywilny, Kodeks pracy, Konstytucja 3 maja, Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich. Nazwy skrócone, przywoływane w znaczeniu potocznym, zapisujemy małą literą, np. ustawa antyalkoholowa, ustawa o nieletnich.

Edykt nantejski – to oficjalna nazwa aktu prawnego. Z kolei edykt mediolański – podobnie jak edykt Konstantyna, konwencja mediolańska czy edykt tolerancyjny – to nieoficjalne nazwy, którymi określa się program polityki religijnej w stosunku do chrześcijaństwa, uzgodniony w Mediolanie przez cesarza Konstantyna Wielkiego i Licyniusza.

Tytułów aktów prawnych zazwyczaj nie składamy pismem pochyłym ani nie ujmujemy w cudzysłowy. Kursywa użyta w tytułach przywoływanych w niniejszej odpowiedzi wynika z funkcji metatekstowych (typograficznego wyróżnienia przykładów).

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!