Edytorskie wyróżnienie wypowiedzi ustnych

Mam pytanie dotyczące dwukropka i cudzysłowu. Czy w zdaniu — Kultowa kawiarnia we Włoszech z wysokimi cenami. Burmistrz: „To nie nasza wina” — cudzysłów powinien występować po dwukropku, czy nie?

Wszystko zależy od tego, jaką przyjmiemy konwencję edytorskiego wyróżnienia wypowiedzi ustnych. Rozwiązań jest kilka. Można np. – tak jak jest to pokazane w pytaniu – tekst wypowiedzi złożyć po dwukropku w cudzysłowie, por.

  • Kultowa kawiarnia we Włoszech z wysokimi cenami. Burmistrz: „To nie nasza wina”.

Można też tego rodzaju fragmenty składać po znanej z tekstów prozatorskich pauzie dialogowej (przyjmującej formę półpauzy typograficznej), por.

  • Kultowa kawiarnia we Włoszech z wysokimi cenami. Burmistrz: – To nie nasza wina.

Można w końcu użyć dodatkowo jako wyróżnienia kursywy, por.

  • Kultowa kawiarnia we Włoszech z wysokimi cenami. Burmistrz: – To nie nasza wina.
Adam Wolański