Emotikony znakowe a interpunkcja

1) Czy część emotikony można „zlać” z nawiasem zamykającym i nie dawać dwóch nawiasów?

a) Jakieś zdanie (wtrącenie w nawiasie :-)

b) Jakieś zdanie (wtrącenie w nawiasie :-))

2) Czy można emotikonę traktować jak znak interpunkcyjny kończący zdanie i nie stawiać kropki?

Jeśli stawiać to przed nią czy za nią?

a) Jakieś zdanie :-)

b) Jakieś zdanie. :-)

c) Jakieś zdanie :-).

Które z tych wariantów są poprawne interpunkcyjnie?

Tzw. emotikony znakowe (złożone ze znaków interpunkcyjnych) nie powinny się w tekście zlewać z właściwymi znakami interpunkcji. Zapis typu :-)) może być mylący. Odbiorca nie wie, czy ma do czynienia z podstawową wersją uśmiechu i nawiasem zamykającym, czy dodatkowym nawiasem stopniującym skalę emocji (tzw. szeroki uśmiech).

Nie ma natomiast przeciwwskazań, by nawiasy czy inne znaki interpunkcyjne przylegały do buziek w postaci piktogramów, por. np. (😀).

Adam Wolański