Filogeneza języka

Filogeneza języka

22.06.2024
22.06.2024

Dobry wieczór. Czy są jakieś prace naukowe, z których można się dowiedzieć, jak przebiegał proces porozumiewania się naszych przodków? Na początku zapewne były to pojedyncze słowa, później ludzie zaczęli mówić zdaniami, najpierw pojedynczym, a potem złożonymi. Ale czy ktoś kiedyś opisał ten proces, tzn. jak przebiegał?

Szanowny Panie,

w naszej Poradni zajmujemy się przede wszystkim kulturą języka polskiego, a nie filogenezą języka jako takiego. Zachęcamy zatem do kierowania tego rodzaju pytań do innych adresatów, ewentualnie własnych poszukiwań w zasobach internetowych i bibliotecznych. Publikacji dotyczących powstania i rozwoju języka w ujęciu antropogenetycznym jest sporo. Od razu powiemy, że koncepcji powstania języka naturalnego jest kilka. Naukowcy spierają się w tym zakresie.

Język powstał – jak się na ogół przyjmuje – w wyniku ewolucji biologicznej, która doprowadziła do wyodrębnienia się naszego gatunku. Powstanie języka w jego obecnej postaci poprzedziła forma określana mianem protojęzyka.

Protojęzyk to język bez gramatyki, a więc pozbawiony swej cechy definicyjnej. Język bowiem – mówiąc w dużym uproszczeniu – to otwarty zbiór znaków symbolicznych (leksykon) wraz z regułami ich tworzenia i łączenia (gramatyka, w szczególności morfologia i składnia). Tymczasem protojęzyk stanowił zbiór znaków (mających jakieś odniesienie) przy braku składni, która precyzowałaby reguły ich łączenia. Należy też podkreślić, że pojęcie znaki symboliczne jest na tyle ogólne, że nie wyznacza z góry, czy były to dźwięki mowy, czy znaki migowe.

Pomysły co do narodzin języka naturalnego można sprowadzić zasadniczo do dwóch hipotez – tzw. hipotezy gradualistycznej oraz hipotezy katastroficznej. Hipoteza gradualistyczna zakłada stopniowy – w drodze doboru naturalnego – proces wytwarzania się języka naturalnego w coraz bardziej złożony system znaków aż do pojawienia się składni (por. np. prace Stevena Pinkera). Z kolei hipoteza katastroficzna stawia na nagłe powstanie języka – a ściślej składni – na bazie protojęzyka w wyniku mutacji genetycznej (por. np. prace Dereka Bickertona). Jest jeszcze inny koncept (tzw. dynamiczna koncepcja ewolucji składni), który wydaje się łączyć oba wcześniejsze podejścia.

Łączymy pozdrowienia

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego