Funkcja partykuły nie w zdaniach wykrzyknikowych i pytaniach retorycznych

Mam takie oto pytanie: czy poprawne jest zdanie: „Im częściej się mówi o tym, jaki to on nie jest abstrakcyjny, tym bardziej mam tego dość…”? Moja wątpliwość dotyczy fragmentu „jaki to on nie jest abstrakcyjny” — odnoszę wrażenie, że brak tu logiki, że sens, jaki ma być wyrażony, stoi w sprzeczności z logiką tych słów. Czy nie byłoby bardziej poprawnie powiedzieć: „Im częściej się mówi o tym, jaki to on jest abstrakcyjny, tym bardziej mam tego dość…”. Będę wdzięczna za komentarz. Dziękuję! Ewa L.

Zdanie jest poprawne, o ile z kontekstu jasno wynikało, że mowa jest o czymś bardzo abstrakcyjnym. W polszczyźnie partykuła przecząca nie może – w zdaniach wykrzyknikowych i pytaniach retorycznych – poprzedzać czasownik, podkreślając w ten sposób, jak wielu przedmiotów, stanów rzeczy lub też nasilenia danej cechy dotyczy to, o czym mowa. Nie stanowi wówczas formalnego zaprzeczenia, por. też zdania typu:

Ileż się nie naobierał w wojsku kartofli!

Co się nie najeździła tymi pociągami!

Adam Wolański