Gdzie diabeł mówi dobranoc

Gdzie diabeł mówi dobranoc
31.01.2020
31.01.2020
Moje pytanie będzie krótkie: Skąd w języku polskim wzięło się powiedzenie Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc? Przeszukałem internet nie jeden raz, szukając na nie odpowiedzi, dotąd bezowocnie. Może tutaj będę mieć więcej szczęścia?
Fraza gdzie diabeł mówi dobranoc nazywa miejsce bardzo odległe, dalekie i jednocześnie zapomniane, nieuczęszczane. Na pewno u podstaw jej utworzenia legło wyobrażenie diabła jako istoty żyjącej w piekle, a więc – właśnie – gdzieś bardzo daleko, dokąd nie chcemy trafić. Na te skojarzenia związane z odległością w przestrzeni nakładają się skojarzenia związane z końcem dnia – mówimy dobranoc, gdy zapada noc, a więc gdy wszyscy usypiają, gdy nic się nie dzieje. Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc jest więc miejscem, które jest tak dalekie i nierozpoznane jak piekło, w którym zapada noc.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!