Gdzie diabeł mówi dobranoc

Moje pytanie będzie krótkie: Skąd w języku polskim wzięło się powiedzenie Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc? Przeszukałem internet nie jeden raz, szukając na nie odpowiedzi, dotąd bezowocnie. Może tutaj będę mieć więcej szczęścia?
Fraza gdzie diabeł mówi dobranoc nazywa miejsce bardzo odległe, dalekie i jednocześnie zapomniane, nieuczęszczane. Na pewno u podstaw jej utworzenia legło wyobrażenie diabła jako istoty żyjącej w piekle, a więc – właśnie – gdzieś bardzo daleko, dokąd nie chcemy trafić. Na te skojarzenia związane z odległością w przestrzeni nakładają się skojarzenia związane z końcem dnia – mówimy dobranoc, gdy zapada noc, a więc gdy wszyscy usypiają, gdy nic się nie dzieje. Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc jest więc miejscem, które jest tak dalekie i nierozpoznane jak piekło, w którym zapada noc.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski