Głowę w piasek czy do mysiej dziury?

Dzień dobry!
Mam problem z pewnym typem frazeologizmów, zwłaszcza z powiedzeniem schować głowę w piasek (czy mozna ukryć głowę w piasek?) schować się w najgłębszą dziurę (schować się do mysiej dziury?), zapaść się pod ziemię (czy dopuszczalne jest zakopać się pod ziemię?) oraz z nieprawidłowym, moim zdaniem, schować się w największy zakamarek. Jak powinno brzmieć to wyrażenie? Podobne błędy słyszę przy okazji zadzierania głowy do góry (zamiast nosa), noszenia głowy w chmurach (czy to kontaminacja?)
Będę wdzięczna za pomoc, jest to dla mnie sprawa „zawodowa”. Z góry dziękuję.
Joanna
Prawidłowe formy przytoczonych przez Panią związków frazeologicznych to: chować (schować) głowę w piasek, wejść (schować się, skryć się) w mysią dziurę, zapaść się pod ziemię – wyrazy w tych związkach nie powinny być wymieniane.
Słowo zakamarek oznacza małe, trudno dostępne miejsce. Najlepiej więc się schować w najciemniejszym lub najgłębszym zakamarku, nie w największym.
Zapraszamy do korzystania ze słowników języka polskiego. Upewni się w nich Pani, że nie należy mylić wyrażeń zadzierać nosa, nosić głowę wysoko i chodzić z głową w chmurach. Ma Pani rację, krzyżowanie (kontaminacja) tych wyrażeń może być źródłem błędów.
Maria Krajewska, WSz PWN