Hindus

Witam!
Piszę pracę magisterską i poszukuję etymologii słowa Hindus. Wszystkie informacje na ten temat, które do tej pory zebrałam, są zdawkowe i nie zaspokajają mojej ciekawości w tym temacie. Proszę o pomoc.
Wyraz ten ma dwa znaczenia, które nie są obojętne dla naszej ortografii. Słowem hindus możemy nazwać wyznawcę hinduizmu (hinduistę) lub obywatela Indii (w tym drugim znaczeniu wyraz piszemy wielką literą).
Źródłem nazw Indie, hindus, hindi (język) i innych jest nazwa rzeki Indus, która wywodzi się z sanskrytu, a jej źródłem był wyraz sindhu, czyli ‘rzeka’. Ten zaś miałby pochodzić od sanskryckiego rdzenia sidh o znaczeniu ‘iść, poruszać się’.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...