Homonimy

Dzień dobry!

Zdaję sobie sprawę z faktu, że zagadnienie homonimii jest różnie ujmowane w opracowaniach.

Czy wskazywanie konkretnych wyrazów (przez autorów podręcznika dla danej klasy) jako wyrazów wieloznacznych, a w kolejnej (przez tych samych autorów) jako homonimów to błąd? Wyrazy te to m.in. korek, mysz, pilotka, wiersz.

Wytłumaczenie uczniom, że istnieją różnice ujęcia systemowego nie jest trudne, jednak w testach zewnętrznych muszą oni wskazywać konkretną odpowiedzi.

Szanowna Pani,

pytanie jest zbyt ogólne, żebym mogła na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Nie wiem, jakie znaczenia podanych przez Panią wyrazów są przywołane w podręcznikach, o których Pani pisze. Na pierwszy rzut oka wszystkie one są wyrazami polisemicznymi, ale może autorzy podają jakieś znaczenia dawne, specjalistyczne itd., które przysługują ich homonimom.

Nie podejmę się oceny rozwiązań zastosowanych przez autorów materiałów dydaktycznych, nie znając żadnych szczegółów.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski