Ile owoców mam kupić?

Dzień dobry,

gdy ktoś mówi: Widziałem sto kobiet i mężczyzn albo: Kup dziesięć jabłek i gruszek, to czy ma na myśli pięćdziesiąt kobiet i tylne samo mężczyzn, czy sto kobiet i sto mężczyzn? Podobnie z owocami. Jak to można rozumieć? Czy obydwie interpretacje zdania są poprawne? Czy tak po prostu nie należy mówić?

Dziękuję.

Szanowny Panie,

zdania te są nieprecyzyjne – można je zrozumieć na dwa wskazane przez Pana sposoby. Aby uniknąć dwuznaczności, należałoby albo użyć wyrazu o znaczeniu ogólnym (Kup 10 owoców, niech to będą jabłka i gruszki), albo powtórzyć liczebnik (Kup 10 jabłek i 10 gruszek).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski