Ile owoców?

Chodzi mi o poprawną formę ciasto z owocami czy ciasto z owocem?
Teoretycznie obie formy są poprawne, jednak przyjęła się pierwsza z nich: ciasto z owocami. Liczbę pojedynczą – lecz nie rzeczownika owoc – stosujemy, gdy mamy na myśli konkretny owoc, np. jabłko czy śliwkę (ciasto ze śliwką, ciasto z jabłkiem). Oczywiście, mówimy też: ciasto z jabłkami, ciasto ze śliwkami. Ciasto z owocem, choć poprawne, nie przyjęło się.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski