Ile razy większe?

Dzień dobry,
chciałbym prosić o wyjaśnienie pewnej matematycznej kwestii, która od dawna nie daje mi spokoju. Chodzi mianowicie o mnożenie i wyrażenie, że coś jest dwa razy większe. Na przykład cyfrą dwa razy większą niż 2 jest 4. Ja się z tym nie zgadzam, przecież 4 jest tylko raz większe. Dwa razy większa byłaby cyfra 6. Czy moje rozumowanie i logika jest błędna?
Szanowny Panie,
pytanie o to, dlaczego mówimy, że 4 jest dwa razy większe niż 2, należałoby zadać matematykowi. Językoznawca może jedynie zauważyć, że pojęcie większe / mniejsze dotyczy liczb, a nie cyfr, gdyż cyfry są tylko graficznymi zapisami liczb.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Internauta chciałby, aby wyrażenie „x jest k razy większe od y” znaczyło ’do y trzeba dodać k liczb y, aby uzyskać x’. Przyjęło się jednak znaczenie: ’x = k razy y’. Ja nie widzę w tym niczego nielogicznego (może się po prostu przyzwyczaiłem?), ktoś może mieć inne zdanie. Rzecz tkwi nie w matematyce, lecz w języku, którym ją opisujemy. Nikt nie twierdzi, że jest on najlepszym z możliwych. Taki mamy.

    Czytelnik