Imię Inez

Witam. Jaka będzie odmiana przez przypadki imienia Inez w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej oraz jaka jest jego etymologia? Pozdrawiam

Inez (wariant pisowniowy: Ines) to imię żeńskie pochodzenia hiszpańskiego (por. hiszp. Inés). Jego polskim odpowiednikiem jest imię Agnieszka. Omawiana tu nazwa własna osobowa ma źródłosłów grecki (gr. αγνή, dosł. ‘czysta, dziewicza, nieskalana’).

Imię Inez – podobnie jak wszystkie pozostałe obce imiona kobiet niekończące się na -a – pozostaje w polszczyźnie nieodmienne, por. np.

  • Dziś kilka słów o Inez Guderskiej i warsztatach, które poprowadzi już 18 listopada w naszym klubie.
  • Praca z Inez była wyjątkowym doświadczeniem.
  • Razem z Inez Niszczak zapraszamy na zajęcia.
  • W pewnym momencie został zapytany o Inez – córkę, która jest owocem jego związku z Eweliną Taraszkiewicz.
Adam Wolański