Inowłódz

Szanowna Poradnio,

proszę o wyjaśnienie, jaka jest etymologia nazwy miejscowej Inowłódz.

Z pozdrowieniami

Wojciech Bąk

Inowłódz jest nazwą dzierżawczą, utworzoną od imienia jej właściciela (zarządcy) za pomocą dawnego przyrostka dzierżawczego jь. Pierwotnie imię to miało postać Inowłod, nazwa z przyrostkiem - postać Inowłodjь i podlegała ona dalszej ewolucji ze względu na procesy fonetyczne zachodzące w polszczyźnie w okresie od XI do XVII w.: Inowłoodz’ > Inowłoodz >Inowłódz. Imię Inowłodza ginęło, pierwotnie składało się z dwóch członów in (< inъ ‘inny’) oraz włod(< włodać = władać), połączonych spójką (interfiksem) –o-. Było to tak zwane dwuczłonowe znaczące imię optatywne (życzące), charakterystyczne dla wczesnej fazy kształtowania się języków słowiańskich, w tym języka staropolskiego (por. np. Stanisław, Bronisław, Wojsław, Kazimierz, Stoigniew), zawierające życzenie, by osoba nosząca to imię charakteryzowała się określonymi przymiotami. W tym wypadku można przyjąć następującą parafrazę imienia Inowłod - ‘władający innymi’, a w odniesieniu do nazwy Inowłódz – parafrazę ‘osada/gród Inowłoda’

Stanisław Dubisz